Делегация на Европейския парламент, водена от Тили Мец от групата на Зелените, ще посети България на 20-22 септември 2021 година, за да провери как се прилагат правилата на Европейския съвет за защита на животните по време на транспорт. Делегация от девет евродепутати ще се срещне с министъра на земеделието, длъжностни лица и ветеринарни експерти от България.

Евродепутатите ще посетят българо-турския граничен пункт „Капитан Андреево“ на 21 септември. Резултатите от тази мисия ще бъдат включени в работата на комисията по предлагането на начини за актуализиране на действащите правила на Европейския съюз, така че защитата на хуманното отношение към животните в ЕС да бъде актуална и работеща.

„Очаквам с нетърпение първата официална мисия на нашата анкетна комисия. Най-накрая делегация от членове на Европейския парламент ще може да стане свидетел на транспортирането на животни в реалния живот, с цялата му сложност и трудности, каза председателят на ANIT.

Целта на мисията е да бъдат финализани конструктивни препоръки по различни въпроси, свързани с хуманното отношение към животните по време на транспортиране, като например проверки за пригодност, инфраструктура за събиране и почивка или обучение на водачите.

Анкетната комисия на Европейския парламент за защита на животните по време на транспортиране беше създадена през юни 2020 година, за да разследва предполагаеми нарушения при прилагането на правото на Европейския съюз за защита на животните по време на транспортиране и свързаните с него операции в рамките на Европейския съюз и извън него, включително по въздух, шосе, железопътна линия и море.

Отглеждането на животни в клетки може да бъде преустановено до 2027 г.

В отговор на Европейската гражданска инициатива „Край на клетките“, евродепутатите поискаха от Европейската комисия да представи законодателни предложения за забрана на използването на клетки в животновъдството в ЕС, евентуално до 2027 г., като бъде гарантиран подходящ преходен период и след извършването на солидна научна оценка на въздействието. Резолюцията беше приета с 558 гласа „за“, 37 гласа „против“ и 85 „въздържал се“.

Според членовете на ЕП съществуват алтернативи на отглеждането на животни в клетки и те се прилагат успешно в редица държави членки.

Индивидуален подход за всеки отделен вид и подходящо финансиран преход

Постепенното прекратяване на използването на клетки в животновъдството трябва да се основава на индивидуален подход за всеки отделен вид, който да отчита характеристиките на различните животни и да гарантира, че са въведени системи за отглеждане, които отговарят на техните специфични нужди, заявяват евродепутатите. Преди извършването на законодателни промени трябва да бъде въведен достатъчно дълъг преходен период и подходяща подкрепа за земеделските стопани и животновъдите.

Еднакви стандарти за всички вносни продукти

Според Парламента една справедлива търговска политика, която гарантира еднакви условия на конкуренция, е предпоставка за по-високи европейски стандарти. Ето защо Европейската комисия и държавите членки следва да се съсредоточат в по-голяма степен върху въвеждането на ефективен контрол и митнически проверки, за да се гарантира, че вносните продукти при хранително-вкусовата промишленост отговарят на стандартите на ЕС за хуманно отношение към животните.

Членовете на ЕП настояват всички животински продукти, внасяни в ЕС, да бъдат произведени при пълно спазване на съответното европейско законодателство, включително използването на системи за отглеждане на животни без клетки.

Забрана на принудително хранене на патици и гъски

Евродепутатите призовават Комисията да излезе с предложение за забрана на жестокото и ненужно насилствено хранене на патици и гъски за производство на „foie gras“ (гъши или патешки черен дроб).

Европейската гражданска инициатива „Край на клетките“ беше регистрирана в Европейската комисия на 5 септември 2018 г. Към момента на внасянето ѝ инициативата беше събрала подкрепа от почти 1,4 милиона поддръжници от целия ЕС, като изискваният праг за подписите беше достигнат в 18 държави членки. Членовете на ЕП обсъдиха гражданската инициатива заедно с нейните организатори, комисари и представители на други органи на ЕС по време на публично изслушване на 15 април.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук