Евродепутатите приеха планове за засилване на проверките на храните от фермата до трапезата. Новите правила имат за цел да подобрят проследяването на произхода на храните, да намалят измамите и да възстановят доверието на потребителите в хранителната верига.
Споразумението, договорено от евродепутатите и Съвета, предвижда всеобхватен контрол по цялата хранително-вкусова верига: контрол на храните, фуражите, растенията, пестицидите, хуманното отношение към животните, географските указания и биологичното земеделие. Предвиждат се повече проверки във всички сектори без предупреждение на базата на основан на риска подход, по-добро налагане на правилата срещу измамни или заблуждаващи практики, условия за внос на животни и продукти от трети страни, както и контрол от страна на Европейската комисия в държавите членки на ЕС и в трети страни.
„След скандала с конското месо много потребители имаха сериозни въпроси относно проследяемостта на храната и сигурността на снабдителната верига за месни продукти. Европейският парламент се постара да отговори на тези въпроси и да приеме текст, който да позволи на компетентните власти ефективно да се борят с измамите”, коментира авторът на доклада Кари Каденбах.
Припомняме, че скандалът възникна, когато стана ясно, че конско месо е предлагано като говеждо в някои предварително приготвени и замразени ястия, продавани във Великобритания. Напрежението бързо се прехвърли във Франция, достигайки до обвинения към румънски производители и подозрения за престъпна мрежа с участието на полската и италианската мафия. ДНК тестове разкриха, че има случаи, в които скритото съдържание на конско месо достига почти 100%. Проблемът засегна не само търговската мрежа, но и популярни заведения, предлагащи сандвичи, лазаня и всевъзможни продукти, съдържащи месо. Скандалът нанесе удар по доверието на потребителите в Европа и по хранителна индустрия в ЕС. Националният съюз на фермерите във Великобритания изрази тревогата си, че ще пострада репутацията на производството на говеждо в страната, за което те нямат никаква вина, тъй като измамата е вършена извън фермите.