Служебното правителството намали с 8% платения от държавата прием на студенти за предстоящата академична 2017/2018г. Това са близо 4000 бройки. Информацията бе съобщена от министъра на образованието и науката проф. Николай Денков.

Причината за орязването на субсидирания от държавата прием във висшите училища е намаляването с една четвърт на завършилите средно образование в периода 2010-2015г. Одобреният за следващата година план прием за първокурсници и магистри след бакалавърска степен е 45 579 души при 49 596 студенти за настоящата.

Така делът на финансираните от държавата новоприети студенти спрямо броя на абитуриентите се връща към нивото на приема от 2010 година – 62%, обясниха от просветното министерство.

Денков допълни още, че в част от направленията приемът се орязва повече за сметка на други, където се увеличава поради необходимостта от такива специалисти на пазара на труда.

Най-сериозно ще бъде свит приемът в направленията икономика, администрация и управление, туризъм. А причината е, че реализацията на завършващите студенти по специалността е много ниска. Само 20% от завършващите тези специалности работят след това на позиции, изискващи висше образование.

Ще се увеличи приемът в направленията педагогика, математика, информационни и комуникационни технологии. Друг елемент на промените е свързан със специфична подкрепа на хуманитарните направления – „История и археология“, „Философия“, „Филология“ и „Религия и теология“.  В тях се подготвят специалисти, които лесно могат да влязат в училищната мрежа с допълнителна педагогическа квалификация. По този начин щe се компенсира очакваният дефицит на учители през следващите години.

На висшите училища, които обучават в направления със съществено намаление на приема на кандидат-студенти за тази година, е предложено да подготвят тригодишни програми за устойчиво развитие. В тях те трябва да предложат преструктуриране, така че след този период да могат да развиват перспективни за техния регион направления с наличния брой студенти. Целта е да бъдат решени специфичните проблеми на тези университети, без да се нарушават общите принципи и общите баланси за развитие на висшето образование. Тези програми ще бъдат финансирани целево, за да се подпомогне преструктурирането, обясни Денков.

При финансирането на висшите училища ще се вземе предвид и тяхното значение за развитието на региона, в който се намират. Според проф. Денков една от функциите на университетите е „да служат като мотор за икономическото развитие на регионите чрез подготовка на съответните специалисти”. Затова се предвижда промяна в методиката за финансиране, която да отчита характерните особености за съответния регион, а не само средните стойности за страната.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук