граница, ограда

България и Румъния се справят много добре с опазването на външните граници на ЕС и това е важно за приемането на двете страни в Шенген.

Това стана ясно от думите на еврокомисаря по вътрешните работи Илва Йохансон преди днешното заседание в Люксембург на вътрешните министри на страните от Европейския съюз, съобщава БНТ.

В срещата участва и българския министър на вътрешните работи Калин Стоянов.

Очаква се той отново да постави темата за приемането на страната ни в Шенген.

„Имаме пилотни проекти в България и Румъния, за които ще информирам днес министрите. Приключихме доклада за напредъка на двете страни, който е много положителен. Става дума за по-доброто опазване на външните граници. И това е важно както за приемането на България и Румъния в Шенген, така и за управлението на миграция, за да сме сигурни, че можем да опазваме външните граници и имаме бързи процедури по границите, за да можем бързо да връщаме тези мигранти, които нямат право на закрила. Резултатите на България и Румъния са много обещаващи и аз ще кажа това днес“, заяви Илва Йохансон, еврокомисар по вътрешните работи.

Снощи ЕК публикува докладите за България и Румъния за изпълнението на пилотните проекти за бързи процедури за предоставяне на убежище и връщане, които стартираха преди шест месеца.

Според Брюксел България и Румъния са постигнали солидни резултати

с установените най-добри практики в областта на ускорените процедури за предоставяне на убежище и ефективните връщания, управлението на границите и засиленото сътрудничество със съседните държави.

В областта на убежището България проведе обучения за улесняване прилагането на ускорените процедури за предоставяне на убежище, предвидени в Директивата за процедурите за убежище.

България също така изготви списък с определени сигурни страни на произход и сигурни трети държави и увеличи броя на командированите служители от Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището.

България е в процес на промяна на законодателството си, за да позволи издаването на отрицателно решение относно международната закрила заедно с решение за връщане.

Българските органи работят също по цифровизацията на системите за убежище

и за връщане с подкрепата на агенциите на ЕС и Комисията.

България засили сътрудничеството с Frontex посредством изпълнението на пътна карта, с която на България се предоставят допълнителни ресурси, включително постоянен корпус и техническо оборудване за управление на границите.

Освен това България разчита на мобилен екип на Frontex за оперативна подкрепа в борбата с трансграничната престъпност.

България подписа с Frontex специален план за действие относно връщането, което доведе до увеличаване на консултантските услуги в областта на връщането.

От началото на 2024 г. ще бъде въведена нова схема за подпомагане на доброволното връщане и реинтеграцията с по-големи финансови стимули.

България засили сътрудничеството си с Европол за борба с мрежите за контрабанда и за ограничаване на вторичните движения в рамките на ЕС, включително създаването на оперативна работна група.

През юни Комисията предостави допълнително финансиране за България и Румъния за по-добро опазване на външните граници на ЕС,

съответно 45 милиона евро и 10,8 милиона евро.

Това представлява допълнение към програмите на тези държави по линия на Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика (ИУГВП).

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук