Шампионската лига има един господар и той се казва Реал (Мадрид) ! Кралският клуб затвърди този факт, след като надигра категорично Ювентус и го победи с 4:1 във финала в Кардиф, вдигайки трофея за рекорден 12-ти път.  Грандът от испанската столица се превърна в първия отбор, които защитава титлата си в най-престижния клубен турнир, откакто той се трансформира в Шампионската лига през 1992 година.

5537753
Реал (Мадрид) се превърна в първия отбор, защитил спечеленото отличие в Шампионската лига

Реал Мадрид записа първи дубъл – титла в Испания и на Европа, от 1958 година, като общо за трети път в своята история завършва сезона с двете отличия във витрината си. Освен това, момчетата на Зидан се разписаха в 65-ти пореден мач, като за последно отборът не вкара в полуфинала-реванш от Шампионската лига през миналата година срещу Манчестър Сити.

С огромен принос за успеха беше отново Кристиано Роналдо, който отбеляза първото и третото попадение. Головата машина вече може да се похвали със 105 гола в лигата, 42 в 46 мача през сезона и общо 600 в цялата си кариера. С подобни статистики, португалецът и тази година е фаворит за спечелване на пета Златна топка в кариерата си. Роналдо стана за пети пореден път голмайстор на турнира (12 попадения) и общо шести.

Кристиано Роналдо беше избран за играч на мача, като почти сигурно си гарантира пета Златна топка в своята кариера

Легендарният вратар на Ювентус Джанлуиджи Буфон инкасира само до 64-ата минута толкова голове, колкото във всички досегашни двубой от надпреварата. Старата госпожа подобри и собствения си антирекорд по загубени финали и вече има седем.

Ювентус започна по-уверено и Гонсало Игуаин отправи първите два изстрела в двубоя, които обаче не затрудниха Кейлор Навас. Вратарят на Реал все пак трябваше да се намесва решително с една ръка в 7-ата минута след тежък удар на Миралем Пянич.

И точно когато изглеждаше, че тимът от Торино установява пълен контрол върху събитията на терена, на сцената излезе Кристиано Роналдо. След перфектна атака и комбинация с Дани Карвахал португалецът насочи с безпощадна точност топката в долния десен ъгъл на вратата на Джанлуиджи Буфон – 0:1.

CARDIFF, WALES - JUNE 03:  Mario Mandzukic of Juventus scores his sides first goal during the UEFA Champions League Final between Juventus and Real Madrid at National Stadium of Wales on June 3, 2017 in Cardiff, Wales.  (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)
Марио Манджукич отбелязва гол във вратата на Реал (Мадрид) след ефектна задна ножица

Седем минути по-късно дойде време да триумфират тифозите на Ювентус – Марио Манджукич засенчи изпълнението на Роналдо с феноменално попадение. Хърватинът спря топката на гърди и прехвърли Навас със задна ножица. Цялата атака, в която участваха още Алекс Сандро и Игуаин, беше конструирана изцяло във въздуха.

След почивката Реал заложи на агресивен подход и логичното се случи в 61-ата минута. След далечен удар на Каземиро и рикошет в крака на Сами Кедира топката изненада Буфон и се озова във вратата му за втори път. А 180 секунди по-късно Кралския клуб нанесе решителния си удар – Карвахал центрира отдясно, а Кристиано се разписа за втори път.

До края на двубоя играчите на Ювентус опитаха да натиснат, но не приличаха на себе си. За капак резервата Куадрадо получи два бързи жълти картона и остави своите с човек по-малко.

А футболистите на Зинедин Зидан умело и със самочувствие чакаха последния сигнал. Нещо повече – в самия край резервата Асенсио оформи крайното 4:1 и узакони категоричното превъзходство на Реал.

5537843
Легендарният вратар на Ювентус Джанлуиджи Буфон отново не успя да вдигне най-престижния трофей в световния клубен футбол

Зинедин Зидан триумфира в Шампионската лига за втори пореден път във втория си сезон начело на Реал (Мадрид).

“Разбира се, че оставам начело на Реал. Мислите ни вече са насочени към следващия сезон. Ювентус е голям отбор. И те заслужаваха да са на финала, а през първото полувреме ни затрудниха много. Прекарах 5 чудесни години в Торино и Юве завинаги ще остане в сърцето ми. Реал доминираше през второто полувреме и заслужено спечелихме. Годината беше отлична за нас. Трябва да поздравя всички играчи на този велик клуб. С такива футболисти, с каквито разполагаме, можем да постигнем още много. Трябва само да продължим да работим по същия начин. Щастлив съм. Дори да не ми личи външно, истината е, че съм много доволен. Дали съм най-добрият треньор в света? Не”, коментира Зидан.

Треньорът на Ювентус Масимилиано Алегри беше разочарован, но не и отчаян след загубата от Реал Мадрид във финала на Шампионската лига.

„Увереността ни ще расте, това е сигурно. Сега не е моментът за критики, но ние не трябваше да допускаме третия гол. Нищо, животът винаги предоставя възможност да се поправим и ние ще се опитаме да сторим това през следващия сезон. Целите ни остават непроменени – титла в Италия и добра кампания в Шампионската лига. Аз ще бъда на скамейката и си пожелавам да се върнем на финала и този път да го спечелим. Тази вечер в Кардиф пристигнахме със същата цел, но за съжаление не успяхме. Определено започнахме добре, но не успяхме да материализираме по-добре това първо полувреме, в което играхме страхотно. През второто ни беше трудно, някои играчи имаха физически проблеми, а след втория гол отпаднахме и ментално“, каза Алегри.

Кристиано Роналдо беше избран за най-добър играч във финала на Шампионската лига.

„Невероятно е, още един изключителен сезон. Много съм щастлив, че завършваме кампанията с титла в Шампионската лига и с рекорд. Бях готов за подобно развитие на събитията. Ако се трудим, както през този сезон, ще продължим да печелим трофеи. На почивката Зидан поговори много спокойно с нас и каза, че ни има пълно доверие. Направихме невероятен дубъл, освен това сме първият отбор, който печели Шампионската лига в два поредни сезона. В допълнение съм и голмайстор на турнира. Какво повече може да се желае ? Искам максимално да се насладя на един от най-уникалните моменти в кариерата ми. Сега предстои да се готвя за мачовете с националния отбор. Още една Златна топка? Ще видим”, заяви Кристиано.

Вратарят на Ювентус Джанлуиджи Буфон беше безкрайно разочарован след загубата от Реал Мадрид. За Буфон това беше може би последният шанс да вдигне трофея в Шампионската лига, който не е печелил никога в кариерата си.

„Разочаровани сме, защото си мислехме, че този  път можем да спечелим Шампионската лига. Изиграхме отлично първо полувреме и създадохме големи проблеми на Реал Мадрид и затова сме шокирани от крайния резултат. Очевидно, че за победа в този турнир се иска още. Може би през първото полувреме изразходвахме много сили, но не извлякохме полза от това. През второто полувреме Реал просто ни демонстрира класата и опита си в печеленето на такива мачове. Те спечелиха заслужено. Обективно погледнато отстъпвахме на Реал в големи части от мача“, разочарован беше Буфон.

Междувременно паника настъпи в Торино по време на финала в Шампионската лига. Хиляди се бяха събрали на централния площад „Сан Карло“, за да проследят големия мач в Кардиф, загубен от любимия им Ювентус с 1:4 от Реал.

Торино

След третия гол за Реал е настъпила суматоха, хората са започнали да се блъскат, мнозина са били повалени. Полицията се е опитала да възстанови реда.

„Не знам какво стана. Някой започна да крещи и тълпата се понесе. Видях паднали хора. Имаше паника“, споделя привърженичката на Ювентус Стефани пред „Тутоспорт“.

Впоследствие се оказа, че паниката е предизвикана от тийнейджър, който е хвърлил петарда, като е крещял, че това е бомба. В резултат на неуместната му шега десетина души са със сериозни наранявания, а общо пострадалите са над 600. Съобщава се за 4-годишно дете, което се намира в критично състояние.