Бизнесът на държавите от ЕС още през 2020 г. ще се нуждае от ликвидност, еквивалентна на сумата от 720 милиарда евро, за да се избегне вълна от фалити поради карантинните мерки. Това съобщи заместник-ръководителят на Европейската комисия Маргрете Вестагер на видеобрифинг в Брюксел, цитирана от ТАСС.
„До края на 2020 г. европейската икономика ще се нуждае от ликвидност, еквивалентна на огромните 720 милиарда евро, за да се избегне вълна от фалити, която ще струва на общността милиони работни места“, каза тя.
За тази цел Европейската комисия възнамерява да създаде специален инструмент за подкрепа на кредитоспособността. Той трябва да осигури привличането на до 300 милиарда евро инвестиции и заеми в икономиката на държавите от ЕС за стабилизиране на ситуацията. Специалният инструмент ще бъде създаден под финансовите гаранции на Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). ЕК и ЕИБ няма да се съсредоточат върху предоставянето на директен кредит на компаниите, а върху осигуряването на гаранции за натрупване на частни инвестиции на капиталовия пазар. Според Вестагер останалите 420 милиарда евро трябва да привлекат правителствата на държавите от ЕС като част от националните кредитни схеми за подкрепа на икономиката.
Заместник-ръководителят на Европейската комисия добави, че скоростта на прилагане на тази схема на практика ще зависи от „скоростта на вземане на решения от законодателните структури“, тоест от Европейския парламент и Съвета на ЕС, който трябва да одобри тези предложения. Според нея, в най-добрия случай този механизъм ще може да заработи в края на лятото и началото на есента.