Европейската комисия публикува днес най-новия си доклад относно стъпките, предприети от България в изпълнение на ангажиментите си по отношение на съдебната реформа и борбата с корупцията в рамките на механизма за сътрудничество и проверка (МСП), създаден при присъединяването на страната към Европейския съюз през 2007г.
В днешния доклад се разглежда конкретно постигнатият напредък по изпълнение на 17-те препоръки, отправени от Комисията в доклада по МСП от януари 2017г.
В доклада са посочени няколко положителни аспекта, сред които приемането на нов антикорупционен закон и засилването на борбата с организираната престъпност. Сред критиките пък е начинът, по който беше избрана парламентарната квота на Висшия съдебен съвет и приетите пътни карти на прокуратурата. Отбелязано е още, че не се налага формулирането на нови препоръки към страната ни.
„Налице е напредък в много области, но е необходима още работа. България е изпълнила или е постигнала напредък по няколко от нашите препоръки, но все още не по всички. Разчитам на правителството на Република България да изпълни всички планирани реформи и да избегне забавяния, за да се постигне напредък към целта да се сложи край на МСП в рамките на мандата на тази Комисия”, обяви първият заместник-председател на Комисията Франс Тимерманс.
В последния доклад на Комисията от януари 2017г. беше направен преглед на цялостния напредък през последните десет години и бяха набелязани 17 конкретни препоръки, които да помогнат на България да постигне напредък по изпълнението на всички показатели по МСП. В днешния доклад се отбелязва, че е постигнат значителен напредък по тези препоръки. Макар политическата несигурност да доведе до някои забавения в изпълнението на реформите в началото на годината, процесът на реформите се ускори от месец май насам. Предстои обаче да се видят окончателните резултати в области, изискващи законодателни реформи и действия от страна на правителството, като например борбата с корупцията. През тази година бяха осъществени важни промени и в съдебната система , по-специално избирането на нов състав на Висшия съдебен съвет. Въздействието от тази стъпка следва да започне да се проявява през следващата година.
Въпреки че Комисията все още не може да заключи, че показателите са изпълнени в задоволителна степен, тя остава на мнение, че при непрекъснати политически насоки и решимост за постигане на напредък в реформата България следва да може да изпълни оставащите препоръки и следователно да отговори задоволително на показателите по МСП в близко бъдеще.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова направи коментар пред bTV тази сутрин относно доклада.
„Снощи късно изтече информация за доклада по наблюдение от Брюксел, който е тежък шамар за България. При активната външна политика на премиера – прегръдки, целувки, неговото политическо семейство от ЕНП ни дават доклад и то преди председателството, в който се казва, че комисията не може да стигне до заключението, че което и да е от техните изисквания е изпълнено напълно. Става въпрос за борба с корупцията, организирана престъпност и съдебна система. Затова мисля, че този ход на ГЕРБ, да поискат разследване на приватизационните сделки на прехода е бил отчаян последен ход пред Брюксел, с който да кажат – ето, ние имаме сега проблеми с корупцията, но проблема не е бил при нас, а той е бил двадесет години назад и сега ние почваме да го борим”, коментира Нинова.
Емил Радев, депутат от ЕНП/ГЕРБ определя доклада на Европейската комисия като може би най-положителния от началото на Механизма за сътрудничество и проверка и изрази увереност, че механизмът ще бъде премахнат до края на следващата година и заменен с общоевропейско наблюдение за върховенството на закона:
„Европейската комисия представи може би най-положителния доклад, който е получавала България в рамките на механизма за сътрудничество и оценка. Докладът дава множество положителни оценки както за работата на правителството, така и по отношение на цялостната ситуация в страната, като това в особена степен се отнася до изградената институционална структура и практики, за резултатите от действията на специализираните органи за борба с организираната престъпност”, коментира Радев.
Комисията ще оцени напредъка отново към края на 2018 г. Самият факт, че от Комисията обявиха, че и догодина ще има доклади въпреки председателството на България, означава, че последните ни правителства не са си свършили убедително работата по препоръките и работата им остава спорна и за напред.