Редица европейски лидери изразиха крайното си разочарование от решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да извади страната си от Парижкото споразумение за климата.
„Парижкото споразумение трябва да бъде спазено. Това е въпрос на доверие и лидерство. Това споразумение е действащо и ние ще продължим да работим по него със или без администрацията на САЩ“, заяви председателят на Европейския парламент Антонио Таяни.
„Тези, които избират да останат извън споразумението, ще пропуснат историческа възможност за гражданите, икономиката и планетата. ЕС ще продължи да води усилията срещу изменението на климата и да бъде световен център за привличане на инвестиции, иновации и технологии, създавайки нови работни места и повишавайки конкурентоспособността“, добави той.
Германският канцлер Ангела Меркел определи решението на Тръмп като „много прискърбно” и допълни, че то „не може и няма да спре тези от нас, които се чувстват задължени да опазват Земята”. Канцлерът призова и за „по-решителни действия от всякога” за защита на климата след оттеглянето на САЩ.
Излизащата от ЕС Великобритания също ще остане на пътя, начертан в Париж. Това стана ясно след телефонен разговор между Тръмп и британският премиер Тереза Мей. В рамките на разговора Мей е изразила разочарованието си от решението на САЩ и продължаващия ангажимент на нейната страна.
В същото време Брюксел и Пекин очаквано застанаха рамо до рамо след решението на Тръмп. Китай и Европейският съюз изпращат на света сигнал, че не може да има „отстъпление“ от Парижкото споразумение за климата. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер часове след изявлението на Тръмп.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също коментира темата.
„Решението на Съединените щати да се оттеглят от Парижкото споразумение за изменението на климата е голямо разочарование за глобалните усилия за намаляване на емисиите на парникови газове и за насърчаване на глобалната сигурност”, обяви Гутериш.
Френският президент Еманюел Макрон също заяви, че излизането на САЩ от пакта, няма да направи споразумението по-малко амбициозно.
Водещи технологични компании, сред които Епъл, Ибей и Яху, традиционно ангажирани в битката за климата, също реагираха възмутено и заявиха, че решението „подпечатва неуспеха на американското лидерство в света“.