жилища

Цените на жилищата в Европейския съюз са намалели с 1 на сто през третото тримесечие на 2023 г., отнесено към същия период на 2022 г., докато в еврозоната ценовият спад е възлизал на 2,1 на сто. Това разкриват най-новите данни на Евростат за индекса на цените на жилищата, публикувани днес на страницата на европейската статистическа агенция.

За сравнение, през предишното, второ тримесечие на миналата година жилищата в ЕС поевтиняха с годишен темп от 0,9 на сто, а в еврозоната с 1,5 на сто.

На тримесечна база – през третото спрямо второто тримесечие на 2023 г. – цените на жилищата в ЕС са се повишили с 0,8 на сто, а тези в еврозоната с 0,3 на сто.

В България през третото тримесечие на миналата година в сравнение със същия период на 2022 г. цените на жилищата са били нагоре с 9,2 на сто, забавяйки растежа си спрямо предходното тримесечие, когато скочиха с 10,7 на сто.

На тримесечна основа родните жилищни цени са нараснали с 2,7 на сто през третото тримесечие. През второто тримесечие жилищните цени се увеличиха с 4,3 на сто, пише БТА.

Сред страните членки на ЕС, за които има налични данни, 10 са регистрирали годишно намаление на цените на жилищата през третото тримесечие, а други 16 отчитат годишно увеличение.

Най-значитнелен годишен спад на жилищните цени през периода юли – септември 2023 г. са имали Люксембург (-13,6 на сто), Германия (-10,2 на сто) и Финландия (-7 на сто). Противно на тях най-голямо увеличение е регистрират Хърватия (+10,9 на сто), Полша (+9,3 на сто) и България (+9,2 на сто).

В сравнение с предходното, второ тримесечие цените на жилищата през третото тримесечие са се понижили в 7 членки на ЕС, в Италия са били без промяна, а 18 страни са се повишили. Най-големи ценови спадове спрямо предходното тримесечие са отчели в Люксембург (-6,3 на сто), Финландия (-2,7 на сто) и Германия (-1,4 на сто), докато с най-голями увеличения са били Полша (+4,5 на сто), Румъния (+3,4 на сто), Дания ( +3,1 на сто) и България (+2,7 на сто).

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук