Един от най-добрите тенисисти на всички времена Роджър Федерер преодоля Душан Лайович със 7:6(0), 6:3, 6:2 в двубой от втория кръг на Уимбълдън. Маестрото срещна лек отпор в първия сет, но нито за момент не изпусна нещата от контрол, като довърши съперника без никакви затруднения.

№79 в света прикова погледите на публиката на централния корт, след като взе подаване на нула, а после поведе 40-0 от посрещане. Швейцарецът стигна до дюс, но накрая сдаде подаването си и изостана 0-2.

Сърбинът бързо изпусна впечатляващия си аванс срещу 18-кратния шампион от Големия шлем – 2:2, но запази самообладание след това и започна лесно да печели сервис геймове, докарвайки резултата до 5:5.

Стигна се до тайбрек, в който още в първата точка Лайович пресили бекхенд, имащ цената на минибрейк. Преднината на швейцареца бързо набъбна до 5:0, а двамата смениха полетата при 6:0. На първия сетбол Федерер имаше сервис, а в разиграването извади от баланс сърбина с прецизен форхенд по правата, след който бекхендът на противника му се оказа дълъг – 7:6(0).

5600317

Бившият №1 започна със сервис гейм на нула след подновяването на играта, а после поведе 40:30, но в малко по-дълго разиграване след това не успя успешно да смени ритъма и изкара сечен бекхенд в аут. Следващите две точки бяха за Лайович, който задържа интригата – 1:1.

Федерер караше опонента си да играе на ръба на риска, което водеше и до грешки. Сърбинът навакса пасив от 0:30 в четвъртия гейм с бекхенд уинър по правата и контра пие от форхенд, но после направи двойна грешка. Лайович избегна опасността, но се изправи пред нова, на която заби смач в краката си – 1:3.

Сръбският тенисист извади тежък шести гейм, в който спаси три поредни топки за двоен брейк, но последната дума имаше съперникът му, който при 5:3 сервираше за сета и бе категоричен – 6:3.

5600223

Федерер проби в откриващия гейм на третия сет и покачи на 2:0, с което вече имаше пълен контрол над двубоя.

Световният №5 изпусна точка за двоен брейк в третия гейм, но в петия продължи да тормози съперника със силно подсечените си бекхенди, след които Лайович постоянно бъркаше и двойният брейк стана факт – 1:4.

При 1:5 Лайович сервираше за оставане в мача, а опонентът му не прояви никаква заинтересованост в гейма, опитвайки да играе къса от ретур, а един път да посреща и много навътре в корта.

В следващата част Роджър дръпна 40:0 и с ас на втори сервис постигна победа №86 в турнира и се класира за трети кръг, където го очаква Миша Зверев.