зърно протест
Протест на зърнопроизводителите Снимка: БТА/архив

Днес е поредният ден на протести на земеделци в цялата страна. Недоволните фермери отново блокират ключови пътища, а след обяд предстои среща с властта в търсене на консенсус.

При предишните разговори правителството и земеделците се споразумяха за подпомагането със 150 милиона лева на определени сектори. Съгласие е постигнато и по финансовата част на меморандума, но протестите продължават.

По този повод от ДЕБАТИ.БГ сме извадили коментари по темата, публикувани в социалните мрежи. Ето и по-интересните от тях:

„Както може би знаете, аз съм един злобен неудачник, който нищо не е постигнал, а само завижда на успелите българи.
Вчера се разходих по стената на един от тях, очевидно отруден земеделец и останах възхитен! Как само си беше подредил снимките! Протестче, Бора Бора, стачка, Маями, блокада, Карибите…
Моля ви, дайте му още милион субсидиЙ, да пукна от завист и злоба!“

Христо Комарницки – карикатурист

„Или държавата, или майбасите. Скоро няма да могат да се намират по едно и също време на една и съща територия.
Наистина ли искате да живеете в страна, управлявана феодално от тия, дето от майбасите ни обясняват, как сме длъжни да им даваме милиарди? А предстоят въглищари, енергетари, кръчмари и пр. с искания за техни милиарди.
Време е за избор.“

Евгений Дайнов – политолог

„Не е прилично да се пита мъж за размера на заплатата, жена за възрастта и зърнар за печалбата през 2023 г.“

Иван Нончев – анализатор

„Протестът на земеделците е предимно и основно политически и това е видно от обърканите послания – на едно място е зелената сделка /където има логика/, на друго недостатъчните субсидии /и там има аргументи, но определено загубиха публиката с оплакванията, че са им намалели печалбите/. Сигурен съм, че Денков ще излезе и от тази „партньорски огън“ по-силен.

Но най-лошото е, че в земеделието има наистина проблеми и първият от тях е свръхконцентрацията. Вторият е липсата на фокус и стратегия в субсидиите, обвързването им с цели на социалната и регионалната политика. Но „зелената сделка“ продължава да блести с абсурдите си. За съжаление пазар няма, няма и да има.
Но се заблуждавайте – в протестите, у нас и в Европа, се провижда намесата на руските специални служби, особено по линия на антиукраинските уклони и опитите да се блокира износа на селскостопанска продукция. Истината е, че без никакви субсидии украинската продукция е конкурентна. Опитите да се прехвърли отговорността върху „по-високите изисквания“ „стандарти“ в ЕС, е частично вярно.

Истината е, че постоянните евросубсидии рязко намалиха конкуретноспособността на европейските земеделци/животновъди защото те престанаха да реагират на пазарите и конкуренцията , а се фокусираха върху начини да получават повече държавни помощи и подкрепа, включително чрез протести.“

Илиян Василев – политически анализатор

„Начинът на разпределение на субсидиите е слонът в стаята. Когато те са на площ, а не за постигане на цели, отрасълът се окрупнява и селските райони се обезлюдяват. Това се случва в цяла Европа, но у нас в огромна степен. Така България се специализира в зърнопроизводство, което е с най-ниска добавена стойност и ангажира най-малко работни места. В същото време внасяме традиционни продукти като плодове, зеленчуци, месни продукти. И това няма как да се промени ако не се промени формулата на подпомагане на производителите. И това е не само българска, но най-вече европейска политика. Важно е да се сложи таван на субсидиите. Така че няколко десетки едри зърнари да не лепват петно на всички останали, които изкарват парите си с много труд и така допринасят за цялото общество.

Миналата реколта беше перфектната буря за земеделието, затова и са протестите. Цената на торовете отиде в небето, заради ръста на природния газ през 2022 година. А пшеницата и царевицата на международните пазари поевтиняха. Тази година вече ще бъде друго, тъй като газа падна с пъти.

А целите на субсидиране трябва да бъдат насочени към производство на чиста и здравословна храна, към насърчаване на сектори с висока добавена стойност, които ще създадат поминък за повече хора, да се търсят ясни резултати. Защото от това зависи дали въобще ще остане нещо в бедните ни райони като Северозападна България.“

Владислав Панев – депутат от ПП–ДБ

*Текстовете са публикувани във фейсбук профилите на авторите. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук