Българският игрален филм „Една жена на 33” отбелязва 35 години от своята премиера, която бе през април 1982г. Филмът е дело на режисьора Христо Христов и е по сценарий на Боян Папазов. Оператор е Атанас Тасев. Музиката във филма е композирана от Кирил Цибулка. В ролите влизат Лиляна Ковачева, Богдан Глишев, Веселин Вълков, Георги Новаков, Катя Динева и др.
Историята разказва за Минка Стоева – красива жена на 33 години, разведена, задочничка, секретарка на катедра. Върху нея се изсипват куп неприятности – от битово и морално естество. Освен всичко друго и дъщеря й е в трудна възраст. Във всички ситуации тя трябва да „воюва” за човешкото си достойнство, да отстоява своя морал и свободата на своята личност срещу несъществуващата вина от наложения житейския избор. От жертва на редица житейски несполуки и крушения в любовта главната филмова героиня се превръща в изразител на нравствени добродетели и ценности, потъпквани от определени среди. Чрез острите си социални послания авторите на филма изстрелват критични стрели към обществото. От конкретни случаи на деформации те стигат до верни и тежки обобщения за цялата ни действителност. При това филмът привлича и подкупва зрителя със своята художественост.
На 7 май в партийния официоз срещу филмът се появява разгромителна статия, инспирирана и поръчана от ЦК на БКП и лично от Тодор Живков. Комунистическата партия демонстрира, че няма недосегаеми автори и не след дълго Христо Христов бе свален от поста Председател на Съюза на българските филмови дейци, а Боян Папазов уволнен от Киноцентъра.
„Естественият ход на развитието на българското кино бе прекършен и се появиха поредица безлики филми. В самото произведение критичността е в обичайната доза – засягат се низови ръководители и комсомолски дейци. Но житейската безизходица и средствата за преодоляването й са ясно свидетелство за разминаването на идеали и реалност при социализма“, коментира тогава Александър Янакиев, български киноисторик и кинокритик.