Отборът на Финландия спечели олимпийската титла от турнира по хокей при мъжете на Олимпийските игри в Пекин. Във финала на надпреварата финландците победиха Русия с 2:1 и по този начин страната за първи път стана олимпийски шампион в хокея.

Руснаците започнаха по-силно двубоя и поведоха в резултата след 7:17 минути с гол на Михаил Григоренко, но Финландия изравни три минути след началото на втората третина чрез Виле Пока. Броени секунди след началото на последната част Ханес Бьорнине направи обрата пълен, а до края финландците показаха много организирана игра, за да опазят преднината си и да спечелят титлата.

Статистиката от срещата подчерта превъзходството на Финландия, като те отправиха 31 удара към противниковата врата срещу само 17 за руснаците.

Бронзовите медали от мъжкия хокеен турнир спечели Словакия след победа над Швеция с 4:0 в малкия финал, докато при жените Канада спечели титлата с успех над САЩ с 3:2, а Финландия взе бронзовите медали.