Работодателските организации се обявиха против максималният осигурителен доход да се увеличи от 2600 на 3000 лева.
Те се оплакаха и от значително нарасналите им разходи за заплащането на първите три дни болнични за служителите и срещнаха неговата подкрепа.
След срещата си с Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) вицепремиерът Валери Симеонов обяви, че вдигането на максималния осигурителен доход е отстъпление от управленската програма на ГЕРБ и „Обединените патриоти“, която предвижда да не се променят данъците в четиригодишния период на работа на третото правителство на Бойко Борисов.
Председателят на АИКБ Васил Велев заключи:
„Увеличаването на максималния осигурителен доход е удар върху печелившия бизнес и ще доведе до изтичане на работна ръка”.
Срещу намерението на управляващите да вдигнат прага на осигурителните вноски се обявиха вече от бранша на информационните и комуникационните технологии. Според тях тази мярка ще доведе до отлив на инвестиции и работна ръка.
В същото време работодателите постоянно се оплакват от недостиг на квалифициранаи кадри.
В петък стана ясно, че и в ГЕРБ липсва консенсус по въпроса. Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова каза, че вдигането на прага е нарушение на тригодишната бюджетна прогноза на правителството, която се ползва от бизнеса, за да си прави планове.
Същия довод изтъкна сега и Симеонов.
„Както виждате, още няма и година и половина, ние вече посягаме върху тази тема и увеличаваме данък, защото това не е нищо друго освен увеличаване на данък“, допълни Симеонов. Според него подобна мярка ще е „удар“ върху печелившия бизнес.
Въпреки липсващото споразумение и в управлението, и в бизнес организациите, днес беше публикуван проектобюджетът за 2019-та година, в който намерението за вдигане на осигурителния праг присъства.
„Това е един нов увеличен данък за най-високо квалифицираните специалисти. Бизнесът категорично не е съгласен“, заяви Велев.
На срещата между работодателите и вицепремиера е постигнато и общо становище, че трябва да се отмени изискването първите три болнични дни да се плащат от работодателя.
Това бе въведено преди десет години с аргумента, че при изплащането им от държавното осигуряване се злоупотребява от работниците, но данните на фирмите сочат, че при сегашното положение измамите са нараснали.
„Тази мярка се въведе, за да се намалят злоупотребите. Всъщност те се увеличиха. Без да са нараснали заетите, разходите за болнични се удвоиха. Хората в това предприятие в крайна сметка плащат два пъти за едно и също“, каза Велев.
И добави:
„Очевидно бизнес средата у нас не е добра, въпреки полаганите усилия”.
Той изтъкна, че има ръст с 3,5% на БВП за полугодието, увеличили са се и разходите за възнаграждение на работодателите в порядъка на 8.5% за полугодието, „но в същото време производителността расте с по-малко от 3% и сме на 12-о място по ръст на БВП в ЕС.”
Според Велев има спад на чуждестранните инвестиции в дялово участие.