Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че смъртта на цивилни в украинския град Буча показва „жестокото лице“ на армията на руския президент Владимир Путин, и обеща да подкрепи Киев в защитата на „границата на Европа“.

По време на посещението си в Буча, където съдебните лекари започнаха да ексхумират телата от масов гроб, фон дер Лайен изглеждаше видимо разчувствана от видяното в града, където според украински официални лица стотици цивилни са били убити от руските сили, пише Ройтерс.

Русия отрича да е насочвала атаки срещу цивилни граждани в продължилата повече от шест седмици война срещу Украйна и нарече твърденията, че руските сили са екзекутирали цивилни в Буча, докато са окупирали града, „чудовищна фалшификация“, целяща да очерни руската армия.

В речта си пред репортери в Буча фон дер Лайен, облечена в бронежилетка, заяви, че ЕС ще направи всичко възможно да подкрепи Украйна да направи „необходимите стъпки“, за да си осигури членство в блока – искане, за което настоява украинският президент Володимир Зеленски.

Снимките от Буча, който беше отвоюван заедно с други градове северно от столицата, след като руските сили се изтеглиха, за да съсредоточат усилията си в източната част на страната, предизвикаха подновяване на усилията на западните държави да накажат Москва за нахлуването на 24 февруари.

Морална подкрепа

В момента, в който лидерите на ЕС се готвеха да пристигнат в Киев, около 50 души бяха убити, а много други бяха ранени при ракетен удар по железопътна гара, пълна с цивилни, бягащи от заплахата от голяма руска офанзива в източната част на страната. прочети повече

Пътуването на Фон дер Лайен до Киев имаше за цел да предложи на Зеленски морална и известна финансова подкрепа. Пътувайки с влак от Брюксел до Киев, тя заяви пред репортери, че най-важното послание, което носи, е, че „ще има път на ЕС“ за Украйна.

Тя обеща подкрепата си за това Киев да „излезе от войната като демократична страна“, за което, според нея, Европейският съюз и други страни ще помогнат.

Главният дипломат на ЕС Жозеп Борел повтори това послание, като изтъкна пред репортери, че посещението е сигнал, че „Украйна контролира територията си“.

„Украйна не е държава, в която се извършва инвазия, в която се доминира. Все още има правителство, (което) приема хора отвън и можете да пътувате до Киев“, каза Борел и добави, че се надява ЕС да предложи още 500 млн. евро (543 млн. долара) на Киев през следващите дни.

Зеленски казва, че войната е пряка атака не само срещу съществуването на Украйна, но и срещу сигурността на Европа като цяло.

Русия нарича действията си „специална военна операция“ за демилитаризация и „денацификация“ на съседката си. Преди инвазията Путин представяше накланянето на Украйна през последните години към Запада – включително стремежа ѝ да се присъедини към НАТО – като заплаха за сигурността на Русия.

Зеленски призова Брюксел да направи повече за наказване на Русия, включително да забрани закупуването на петрол и газ от страната, и призова ЕС да приеме Украйна за пълноправен член.

Борел заяви, че санкциите за петрола са „голям слон в стаята“, като има опасения, че спирането на руския суров петрол може да доведе до скок на цените, който ще бъде болезнен за европейските икономики. Той заяви, че решението за износа ще бъде повдигнато в понеделник в Брюксел.

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук