Катовице, климат

След маратонски разговори, нациите успяха да постигнат съгласие за набор от правила по прилагане на Парижкия договор за климата от 2015 г., но без да се ангажират да предприемат повече и по-бързи действия срещу глобалното затопляне, въпреки неотложността и бедствията в световен мащаб.

Делегати от 195 държави финализираха общ набор от правила, предназначен за постигане на целите от Парижкото споразумение за ограничаване на покачването на световната температура до 2 градуса по Целзий.

„Това беше дълъг път. Направихме всичко по силите си“, заяви полският президент на Световната конференция на ООН Михал Куртика, след 13 дни на изтощителни преговори.

Наборът от правила за прилагане на Парижкото споразумение, приет в събота по време на Световната конференция на ООН по изменението на климата в Катовице, ще се доработва през 2019 г. Това становище бе изразено в разговор с кореспондента на ТАСС от представителя на Световния фонд за дивата природа (WWF) Алексей Кокорин, който участва в преговорите като наблюдател.

„Много подробности и детайли бяха оставени за доработване през 2019 г., включително такива по международни проекти и сътрудничество – каза експертът – Точката още не е поставена. Предстои ни много сериозна работа, но има основа.“

Одобрението на документа, представляващ пътната карта за изпълнението на Парижките споразумения от 2015 г., бе основната цел на двуседмичната конференция. Преди три години във френската столица страните се съгласиха да не позволят средната температура на планетата към 2100 г. да се покачи с повече от 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната ера.

Новият набор от правила описва как държавите трябва да докладват за извършената работа за намаляване на вредните емисии и също така да регулира въпросите по изпълнението на международни проекти в областта на защита на климата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук