Франция и Германия постигнаха компромис, който позволи на Берлин да остане водещият преговарящ с Русия по газопровода „Северен поток-2“ за Европа, се казва в предложен проект. Двете страни от ЕС се споразумяха да гарантират, че правилата ще се прилагат от „територията и териториалното море на държавата-членка, където се намира първата точка за връзка“, която е в Германия, според копие от проекта, получен от АФП. Тя ще избира формулата за приемане на количествата според правилата на газовата директива на ЕС. Договорено бе също така всички решения по проекта да се вземат от Берлин. Това укрепва германския контрол върху проекта за сметка на този на ЕС, коментират руски медии.
Новата редакция на съставения документ не блокира руския проект и разрешава да се избегне кризата в отношенията между Германия и Франция, като Париж същевременно може да подкрепи поправките в газовите директиви на ЕС, засягащи газопроводи извън територията на съюза.
Вчера „Зюддойче цайтунг“ съобщи, че Еманюел Макрон няма да пътува до Мюнхен и отказва да направи общо изявление с Ангела Меркел. Отказът от съвместно изявление се тълкуваше като символичен и като знак за охлаждане в отношенията на Макрон и Меркел.
Все още не е известно какво е предизвикало промяната в позицията на френската страна.
Силен натиск за изоставяне на проекта оказват САЩ под предлог че газопроводът ще усили зависимостта на Европа от Русия и е част от плана на Кремъл да прекрати транзита през Украйна. Москва контрира, че съображенията на Вашингтон са всъщност да разшири пазара за своя по-скъп газ. Дмитрий Песков, говорител на президента на Русия, заяви, че позицията на САЩ е пример за „нечестна конкуренция“.
В ЕС има разделения в отношението към проекта. Скандинавските, балтийските и източноевропейските страни го намират за опасно засилващ позициите на Русия, докато Германия, предпочита да изтъква икономическите ползи.