Мбапе, Франция-България

Франция надви България с 3:0 в приятелска среща на „Стад дьо Франс“ във френската столица Париж.

Пред 5000 свои верни привърженици, „петлите“ очаквано натиснаха от самото начало. Карим Бензема отправи опасен изстрел по посока вратата на Даниел Наумов. Французите владееха активно и натискаха, като стражът на ЦСКА 1948 се прояви за първи път след шут на Килиан Мбапе. От другата страна, нашите рядко опитваха да атакуват, като имаха само няколко центрирания в наказателното поле, но без успех. Действащият световен шампион закономерно поведе в резултата след 29 минути игра.

Антоан Гризман стреля акробатично със задна ножица, топката бе отклонена от главата на Ивайло Чочев и влетя в мрежата на безпомощния Наумов. До края на полувремето обаче един от основните претенденти за титлата на Евро 2020 понесе удар, след като Бензема напусна принудително терена след удар в коляното, получен при игра с глава и неволен сблъсък с Иван Турицов. Нападателят на Реал Мадрид бе заменен от Оливие Жиру.

След паузата картината на терена не се промени и Мбапе направи още няколко пропуска пред българската врата. „Лъвовете“ продължиха да се защитават успешно. Десетина минути преди края на редовното време, влезлите от резервната скамейка съотборници в Локомотив Пд Димитър Илиев и Бирсент Карагарен комбинираха, но последният не успя да намери очертанията на вратата на Юго Лорис от изгодна позиция. Малко след това Жиру сложи точка на спора с втори гол след асистенция на Бенжамен Павар. Нападателят на Челси изпревари Валентин Антов и простреля Наумов. В заключителните мигове отново той бе в прегръдките на съотборниците си след пас на резервата Уисам Бен Йедер за крайното 3:0.

Така, Франция загря подобаващо за атаката на европейската титла. Тимът на Дидие Дешан е в група F на Евро 2020 заедно с действащия европейски първенец Португалия, Унгария и Германия. Именно Бундестимът е първи съперник на един от фаворитите на първенството на 15 юни в Мюнхен. България приключи турнето си от три контроли без победа след равенство 1:1 със Словакия в Рийд и поражение от Русия с 0:1 в Москва. Ясен Петров продължава да няма победа начало на родните национали, които се завръщат утре в София с полет от Париж.