Медийната среда

Правителствата на 30 държави се оказват активни в насочването на информацията във фалшива посока.  Това сочат данни от проучване на манипулациите на социалните мрежи „Свобода на мрежата 2017“, извършено от „Фрийдъм хаус“. Изследвани са общо 65 държави, което представлява 87% от интернет потребителите по света. Докладът се съсредоточава основно върху събитията, настъпили между юни 2016г. и май 2017г., въпреки че са включени и някои по-нови събития.

Изкривяването на информацията се извършва чрез различни методи, сред които платени коментатори, тролове, „ботове“ (автоматизираните страници в нета – бел. ред), фалшиви новинарски сайтове и пропагандни издания.

„Онлайн манипулациите и дезинформационните тактики изиграха важна роля в изборите в най-малко 18 страни през изминалата година, включително в САЩ, вредят на способността на гражданите да избират своите лидери въз основа на фактически новини и автентични дебати. Манипулирането на съдържанието допринесе за седма поредна година на цялостно намаляване на свободата на интернет, както и увеличаване на прекъсванията на мобилните интернет услуги и увеличаване на физическите и техническите атаки срещу защитниците на правата на човека и независимите медии”, се посочва в изявление на „Фрийдъм хаус”.

„Използването на платени коментатори и политически ботове за разпространение на правителствена пропаганда беше инициирано от Китай и Русия, но сега е глобално. Ефектите от тези бързо разпространяващи се техники върху демокрацията и гражданския активизъм са потенциално опустошителни“, коментира Майкъл Абрамовиц, президент на „Фрийдъм хаус“.

Заключенията показват, че за трета поредна година Китай е най-големият нарушител на свободата в интернет пространството, което е резултат от засилената цензура в интернет, нов закон, който отстранява анонимността онлайн и хвърлянето в затвора на дисиденти, използващи социалните мрежи.

В Турция пък правителството използва около 6 000 души, които да работят срещу противниците му в социалните мрежи. Междувременно докато Русия, която се стреми към разпространяване на дезинформация, за да въздейства върху изборите в САЩ и ЕС, Кремъл затяга контрола върху интернет. Блогърите, които имат по 3 000 и повече посещения на сайтовете си, трябва да се регистрират към руското правителство и да се придържат към закона за регулиране на медиите.

Свързани статии:

Русия с отвръща на удара на САЩ, които принудиха медията RT да се регистрира като чуждестранен агент в страната

 

САЩ ще финансират медии в Унгария за подпомагане свободата на словото

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук