Прословутото френско предложение за решение на спора между България и Северна Македония по въпроса за започване на преговорния процес за присъединяване към ЕС на РСМ е изпратено до Комисията по външна политика в НС. Това съобщи БНР, цитирайки два независими източника от парламента.
В документа, изпратен от Френското председателство до председателя на Комисията по външна политика Венцислава Любенова, е записано, че „преговорите за присъединяване предвиждат специално внимание да се обърне на защитата и недискриминационното отношение към граждани от малцинствените групи и общности в Северна Македония“. За да се гарантира това, напредъкът по този въпрос ще бъде следен внимателно от Комисията, която ще изготвя доклади за Съвета, уточнява БНР.
За първи път за така нареченото френсо предложение се чу в началото на месец юни. Президентът на РС Македония тогава потвърди за наличието на такова предложение, но заяви, че не знае за какво точно става въпрос. Българските политици и дипломати също не бяха информирани до вчера.
Тогава посланик Флоранс Рубин проведе среща с депутатите от Групата за приятелство с Франция в Народното събрание. На тази среща документът е бил обсъждан. Обсъждано е било и дали управляващите имат необходимото мнозинство, за да го приемат.
По-късно съпредседателят на ДБ Христо Иванов разясни в кулоарите на парламента, че за България би било успех, ако Скопие се съгласи да приеме българските условия и ЕС стане гарант за изпълнението им.
Именно темата за Северна Македония стана повод за редица спекулации за задкулисни договорки на българския премиер Кирил Петков, които в крайна сметка доведоха до излизане на ИТН от четворната коалиция..
За да покаже, че няма задкулисни договорки, в сряда Министерският съвет прие решение всички предложения по казуса със Северна Македония, различни от досегашната българска позиция, да бъдат одобрявани от Народното събрание. Това обаче не успя да успокои обстановката и по-късно беше внесен вот на недоверие към правителството, който ще бъде гласуван следващата седмица.
Така внасянето на такова предложение, докато България е в политическа криза изглежда несериозно от страна на френската дипломация. Причината е, че предложението се внася по-малко от седмица преди провеждането на срещата на лидерите от ЕС и Западните Балкани на 23 юни.
Следващата седмица за България предстои гласуване на вот на недоверие, избиране на нов председател на Народното събрание, както и гласуване на актуализацията на бюджета на второ четене. На фона на всичко това изглежда, че ще остане минимално време за обсъждане и разглеждане на френското предложение.
Остава ъвопросът защо френската опитна дипломация прави този внезапен демарш – с цел да ни помогнат да отхвърлим предложението по-лесно или да ни поставят пред свършен факт.