На снимката: Борис Джонсън, външен министър на Великобритания

Ясно становище от САЩ за Сирия ще искат на започващата днес среща на външните министри на Групата на седемте най-развити индустриални държави – САЩ, Германия, Франция, Италия, Великобритания, Канада и Япония (Г-7), предава Ройтерс.

Страните от Г-7 ще получат първата си възможност да разпитат новия държавен секретар на САЩ Рекс Тилърсън дали Вашингтон е решен да свали сирийския президент Башар Асад. Американската посланичка в ООН Ники Хейли заяви през уикенда, че смяната на режима в Сирия е един от приоритетите на президента Доналд Тръмп, а пък държавният секретар Рекс Тилърсън заяви, че първият приоритет на Вашингтон е да надвие „Ислямска държава“. Смесените послания объркаха европейските съюзници на САЩ, които желаят Вашингтон да подкрепи изцяло политическо решение, основаващо се на предаване на властта в Дамаск.

Италия се надява в заключителното изявление от срещата да подкрепи опитите на ООН да сложи край на шестгодишния конфликт в страната.

Очаква се британският външен министър Борис Джонсън да поиска от колегите си от Г-7 да се засилят още повече санкциите срещу Русия, ако Москва не прекрати сътрудничеството си с Дамаск. „Великобритания иска западните страни да въведат нови санкции срещу Русия, ако тя не скъса връзките със сирийския президент Башар Асад“, пише в. „Таймс“. По данни на вестника, документът за санкциите вече е готов за срещата в Лука.

Външните министри ще обсъдят в Лука и въпроса за Либия. Италия се надява подкрепяното от ООН либийско правителство да получи еднозначна подкрепа. В момента правителството не успява да наложи властта си в цялата столица, и още по-малко в останалата част от страната. Рим се опасява, че Вашингтон, който още не е изразил еднозначна позиция, може да последва примера на Египет и да подкрепи генерал Халифа Хафтар в Източна Либия.

Двудневната среща в Лука, Италия ще се състои на фона на разполагането на ударна група на военноморския флот на САЩ близо до Корейския полуостров и съществуващите опасения за ядрените амбиции на КНДР.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук