На снимката: Централата на HSBS в "Канари Уолф", Лондон

Елитни британски банки, изпрали около 740 млн. долара, собственост на руски олигарси, свързани с правителството и КГБ, разкрива британското издание „Гардиън“.

Ейч Ес Би Си (HSBC) , „Кралска банка на Шотландия“ (Royal Bank of Scotland), „Лойс“ (Lloyds), „Барклис“ (Barclays) и „Коутс“ (Coutts) са сред голямите имена от общо 17 банки, базирани в Обединеното кралство, на които задават въпроси какво са знаели за международната схема и защо не се отказали да извършат съмнителните операции.

Документите, с които разполага „Гардиън“ сочат, че за 4-годишния период между 2010-та и 2014-та, от Русия са били изнесени около 20 млрд. долара, но според разследващите, истинската цифра може да е 4 пъти по-голяма.

Според високопоставен източник, близък до разследването, руските капитали били или „откраднати или – с криминален произход“. Следствените органи се опитват да идентифицират руските мултимилионери и политици, които стоят зад схемата, известна като „Световна пералня“.

Смята се, че около 500 човека са били въвлечени в нея. Сред тях са олигарси, московски банкери и лица, работещи за или близки до ФСБ (FSB), разузнавтелното управление, наследило КГБ.

Председател на борда на директорите на московската банка, която е регистрирала сметките, свързани с аферата е братовчедът на руският президент Владимир Путин –Игор Путин.

Компании, регистрирани във Великобритания, играели главната роля в схемата за пране на капитали. Истинските собственици на повечето „фирми“ остават скрити заради анонимността, която се предоставя от противоречивото законодателство в офшорните зони.

Данните за „Световната пералня“ са разпространени от  „Проекта за разкриване на организираната престъпност и корупцията“ (Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), както и от опозиционното руско издание „Новая газета“, които споделят данни в рамките на инициативата с медиите партньори в 32 сържави, сред които е „Гардиън“.

Документите включват данни за около 70 хил банкови транзакции, като 1920 от тях са преминали през английски кредитори и 373 – през американски.

Счита се,че данните са част от доказателствата по разследване, което се води от 3 години на територията на Латвия и Молдова.

Следователите са разкрили престъпна мрежа, чрез която били превеждани милиарди долари на руската мафия по сметки в Латвия и Молдова, открити в банки, за които се знае, че са свързани с подобни схеми.

Процесът отвел разследващите до 96 държави и до мрежа от дружества с непрозрачна собственост, повечето от които са регистрирани във търговския регистър на Великобритания (Companies House in London).

Разкрити са голяма част от основните играчи – общо 21 дружества. Мащабът на операцията шокира силите на реда.

Според данните, местните банки и тези, които имат клонове на територията на Великобритания са препрали около 787 млн. долара, вероятно пари на руската мафия.

Банките твърдят, че разполагат със специални отдели, които се занимават с финансови престъпления, но обемът на годишните трансфери – десетки милиарди – затруднява работата.

Ейч Ес Би Си е превела 545.3 млн. долара от руските авоари, които били внасяни в брой през клона й в Хонг Конг. Затъналата „Кралска банка на Шотландия“ , 71 процента от която са собственост на британското правителство, изпрала 113.1 млн. долара, а престижната „Коутс“, която обслужва кралицата и е собственост на Ар Би ЕС (RBS) пък легализирала 32.8 млн. долара руски капитали, които били внесени на каса в офиса в Цюрих, Швейцария. Към днешна дата „Коутс“ ликвидира швейцарското си поделение, но по друг повод – през миналата година беше глобена от регулатора за пране на пари.

Сред останалите елитни банки, чиито имена се срещат в аферата „Световна пералня“ са „Барклис“, „НатУест“ (NatWest) и „Лойдс“. „НатУест“ , която също е собственост на Ар Би Ес, е пропуснала нелегални преводи за 1.1. млн. долара.

Големите американски банки, забъркани в прането на руски капитали са „Ситибанк“ (Citibank) с 37 млн. долара и „Банката на Америка“( Bank of America) с 14 млн. долара.

Според експерта по международни финансови разследвания Ел Бърк Файлс (L Burke Files), проверките за пране на пари в повечето финансови институции са формални. В повечето случаи, банкерите гледали на тези отдели като на ненужен разход, а служителите, които отговаряли за мерките срещу нелегални преводи, получавали по-ниски заплати и не дотам ефективно обучение за основните криминални схеми. По думите му. голяма част от преводите са изисквали по-задълбочена проверка, защото са били регулярни, от което е видно, че се касае за схема, а не за единични плащания.

Полицията в Източна Европа разследва няколко британски кухи компании, сред които „Сийбон Лимитетд“ (Seabon Limited), която била управлявана от консултантска компания с  адрес  „Толей стрийт“, Лондон (бел. ред.на метри от кметството в британската столица).

„Сийбон“ е регистрирана през 2013-та с капитал 1 лира, а три години по-късно , прави преводи за 9 млрд. долара. Друга комапния „Ронида Инвест Ел Ел Пи“ (Ronida Invest LLP), регистрирана в Бирмингам прехвърлила 6.4 млрд. долара. Според разследващите органи в Източна Европа и двете компании са регистрирани с цел пране на пари.

Следва продължение.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук