гърция избори

Малко повече от месец мина от парламентарните избори в Гърция, на които управляващата досега дясноцентристка партия „Нова демокрация“ за малко не успя да спечели мнозинство, а опити за съставяне на коалиция въобще не бяха направени.

Днес гърците отново ще ходят до урните – за да гласуват за парламент. Този вот ще е пак по пропоционалната система, но сега победителят ще получи бонус депутатски места, стига да има поне 25 процента от гласовете.

Колкото по-висок е процентът, толкова повече са бонус места – максимумът е 50. Това дава сериозен шанс за

самостоятелно управление на „Нова демокрация“,

която води в социологическите проучвания. Общият брой на депутатите в гръцкия парламент е 300.

Според последните проучвания в Гърция се очаква отново доста висока избирателна активност – между 83 и 94%. Въпреки че настроението е лятно и плажно, гърците се интересуват от своето бъдеще.

„Малко изненади могат да се очакват на изборите. Разбира се, нещо подобно говорехме и преди редовните избори на 21 май. А накрая разликата между „Нова демокрация“ и СИРИЗА беше впечатляваща. Това беше голямата изненада тогава.

На сегашните избори решаващите моменти са два. Първият е резултатът на „Нова демокрация“. Изглежда, че процентите й ще бъдат близки до тези от предишните редовни избори. Тоест близо 41 на сто. Вторият важен момент е броят на малките партии, които ще успеят да минат 3-процентния праг за влизане в парламента.

Към този момент има поне 3 малки партии, които имат шанс да се класират. Партията на Янис Варуфакис – бившият финансов министър на СИРИЗА, формацията на бившата шефка на гръцкия парламент от СИРИЗА Зои Констандопулу, както и НИКИ (Победа), която е партия на теолози, насочена към основите на християнската религия. Също така, през последните дни социолозите отбелязват и партията „Спартиатес“ (Спартанците). Това е крайнодясна партия, която има подкрепата на Илиас Касидиарис – в момента затворник и един от лидерите на забранената „Златна зора“ – неонацистката партия, която през последното десетилетие имаше депутати в парламента.

Изненада би било, ако „Нова демокрация“ не постигне силно и стабилно мнозинство. Единственият начин това да не се случи е, ако тя загуби част от изборния си резултат от изборите през май и ако всички тези малки партии, които са на ръба, успеят да прескочат трите процента. Но това е твърде трудно“, коментира за БНР с политическият анализатор Георгиос Архондас от Центъра за либерални изследвания в Атина.

Според него е възможно да има

нови избори в Гърция.

„Теоретично е възможно. Ако се случат тези неща, за които споменах преди това. „Нова демокрация“ да загуби от постигнатите през май проценти и в парламента влязат всички тези малки партии. Тогава има вероятност да се насочим към нови предсрочни избори. Тъй като отново „Нова демокрация“ и ПАСОК – двете политически формации, които в момента биха могли да си сътрудничат за съставянето на коалиционно правителство – заявяват, че подобно нещо е невъзможно.

От друга страна, всички социологически проучвания, а и настроенията в обществото показват, че „Нова демокрация“ лесно би могла да спечели мнозинство в парламента.

СИРИЗА се крепи твърде много на личността на днешния й лидер Алексис Ципрас. Той я пое, когато тя получаваше между 3 и 5 процента подкрепа, а я направи

най-голямата партия в Гърция,

и то цели два пъти на парламентарни избори. Беше и премиер на страната.

Истината е, че след редовните избори през май и много лошият резултат на СИРИЗА – почти над 20 пункта под „Нова демокрация“ – имаше едно неизказано и прикрито недоволство. Но това не прерасна в открито вътрешнопартийно оспорване на лидерството на Ципрас. Първо защото щеше да е неудачно това да стане между две изборни надпревари. И второ, защото предполагам, че тези, които биха искали поста на лидера на партията, изчакват още една изборна загуба.

Също така не са се появили публично евентуалните претенденти за

наследници на поста на Ципрас.

Всички, които се занимаваме с гръцка политика, можем да споменем 2-3 имена, които може би имат интерес към лидерския пост на СИРИЗА, но те не са показали публично такова намерение. Но дори след пореден изборен провал не се обзалагам, че Ципрас ще престане да бъде лидер на СИРИЗА.

Според социологическите проучвания ПАСОК не може още да застраши СИРИЗА и да заеме мястото й на втора сила. Но имаме вече прецедент с голям отлив на гласове от СИРИЗА. Политическият пейзаж е променен – по-радикалните партии бяха облагодетелствани в кризисни времена. Сега ситуацията се нормализира и партия като ПАСОК – с по-градивна политика като опозиция – може да си спечели впоследствие повече гласове“, коментира още той.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук