Вече няколко седмици руски медии и провоенни блогъри пишат за конфликта между „Вагнер“ на Евгений Пригожин с редовната армия на Шойгу и Герасимов. Дори американският Институт за изследване на войната твърди, че в Кремъл се готвят да обявят Пригожин за предател и „да се освободят“ от него, но това няма как да стане, докато той държи фронта в Бахмут.
Конфликтът обаче не е само между Пригожин от една страна и Шойгу и Герасимов от друга. В историята са намесени и други частни военни компании – забранени от конституцията на Русия, но широко използвани от Кремъл във войната. Разследване на БиБиСи стигна до няколко такива подразделения, воюващи вече около Бахмут. Повечето от тях са финансирани изцяло от… „Газпром“. Близкият на сърцето на ред български политици газов гигант в момента произвежда не толкова природен газ, колкото убийци – събира ги под различни флагове и ги хвърля на украинския фронт.
Първи за подразделения с названия „Поток“, „Факел“ и „Пламя“ (пламък, б.р.) – все имена, свързани с природния газ – разказа в края на април именно собственикът на „Вагнер“ Евгений Пригожин. Но още в началото на годината журналисти забелязаха, че правителството е позволило на „Газпром“ да създаде частна „охранителна“ организация.
На 21 април руският провоенен журналист Александър Симонов направи интервю с Пригожин, в което главният „вагнеровец“ се оплака, че му създават конкуренция – други частни военни компании за участие във войната в Украйна. „Тези хора с парите смятат, че е лесна работа да събереш ЧВК. И затова започнаха да ги плодят. Газпромовската „Поток“, ЧВК на милиардера Андрей Бокарьов, ЧВК „Редут“ – на всеки по парче“, каза тогава недоволният Пригожин.
В интервюто той говори как другите наемни формирования сега прикриват фланговете на „Вагнер“ край Бахмут, но бягат от позициите си заради лоша подготовка и снабдяване: „Те трябва да отчитат пред Кремъл какво ш*бани велики свои ЧВК са създали. Но нямат авиация, нямат артилерия, нямат разузнаване. И това е половината беда. Главната е в това, че това, което създадоха, няма управление. За да воюваш, трябва да имаш командири на тактическите звена!“ При това, според Пригожин, бойците от „Поток“ получават такива „огромни заплати“, че „направо да си излезеш от обувките“.
В интервюто има прекъсване, при което се вижда как неизвестни наемници се обясняват на Пригожин как и защо са избягали от позициите си край Бахмут, където току-що са загинали много техни „колеги“ от „Вагнер“. Непознатите се оправдават, че бягат, защото нямат свръзка, нямат боеприпаси, а командирите им не знаят изобщо какво да правят и само създават хаос.
Думите на Пригожин бяха първото публично признание за нови частни военни компании, финансирани от „Газпром“. Но след това интервю много хора си спомниха, че още в началото на 2023 г. премиерът Михаил Мишустин със своя заповед „разреши“ на „Газпромнефт“ (дъщерна фирма на „Газпром“) да учреди „частна охранителна организация“ (ЧОО). Тя беше създадена в Омск под името „Газпромнефт охрана“ начело с шеф от областното МВР в Архангелск и собственик на охранителни структури от Санкт Петербург.
Създаването на ЧОО правителството обясни с необходимостта да се защитават обектите на „Газпром“. Но украинското разузнаване още тогава заяви, че това е поредната частна армия, създадена по примера на „Вагнер“.
Потвърждението дойде на 23 април в руския провоенен канал „Военкор Евгений Линин“. Във видеообръщение бойци от „Поток“ се оплакват на „върховния главнокомандващ“ – т.е. на Путин. На записа мъже в камуфлажни униформи и маски на лицата разказват, че батальонът „Поток“ е създаден от „Газпром“ от „сътрудници на ведомствената охрана“ и е в зоната на бойните действия край Бахмут от началото на април. Там той заел позиции по фланговете на ЧВК „Вагнер“. В обръщението към Путин бойците се жалват от лошото снабдяване и от „безотговорността“ на ръководството на „Поток“. Заради това се наложило да напуснат позициите си, но пък ръководството на ЧВК „Вагнер“, като разбрало за бягството, „със заплахи за разправа“ блокирало пътя им към безопасната зона.
Наемниците се оплакват и за това, че ръководството на „Газпром“ уж им обещало договори с Министерството на отбраната, а в Украйна всъщност ги пратили под командването на ЧВК „Редут“.
ЧВК „Редут“ се споменава и във видео с разпит на руски пленник в началото на май. На него е сниман мъж с рани по лицето, който се представя като Александър Ткаченко от Оренбург. Боецът обяснява, че се оказал на фронта в състава на ЧВК „Поток“ под командването на ЧВК „Редут“. Нещо повече – според него в състава на „Газпром“ има още две частни военни компании с имена „Факел“ и „Пламя“, които пък са под контрола на Министерството на отбраната. По думите на пленения руснак „Газпром“ е създал бойните отряди още в началото на войната, набирайки „охранители от цяла Русия“.
Очевидно е, че газовият гигант, без който България щеше да загине (по думите на министри и президент) и трябваше да му се молим „на колене“ да не ни изоставя, оставайки без европейския си пазар, се е насочил към други доходи – претакане на руски държавни пари в производство на убийци (или пушечно месо) за украинския фронт. Бизнесът си е бизнес.
Всичко за войната в Украйна – четете тук