Белгия, Германия, Доминиканската република, Индонезия и Южна Африка бяха избрани за членове на Съвета за сигурност на ООН за 2019-2020 г. Петте страни ще заемат мястото си в основната структура на световната организация на 1 януари, като заместят Боливия, Казахстан, Холандия, Швеция и Етиопия.

За изборът на всяка една от страните е необходимо да се събере необходимо мнозинство от 2/3 от гласовете на страните-членки на световната организация, които общо са 193. Най-голям брой гласове получиха Доминиканска република и Германия, чиито кандидатури бяха подкрепени от 184 членове на организацията.

Индонезия и Малдивските острови претендираха за едно място в Съвета за сигурност на ООН, отредено на страните от Азиатско-тихоокеанския регион за идния двугодишен период. Победителят бе определен още в първия кръг от гласуването – това беше Индонезия, за която гласуваха 144 държави. Кандидатурата на Малдивите бе подкрепена от 46 членове на ООН.

Съветът за сигурност е постоянно действащ орган на Организацията на обединените нации, на който в съответствие с „член 24“ от Хартата на ООН е възложена основната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност, както и приемане на нови членове на Организацията на обединените нации и одобряване на всички промени в своята Харта на Обединените нации.

Критиците на Съвета за сигурност често го описват като недемократичен международен орган, заради силата на вето, предоставена само от петима от членовете му – Русия, Великобритания, Франция, Китай и САЩ. Неговите правомощия включват създаването на мироопазващи операции, създаването на международни санкции, както и разрешаването на военни действия чрез резолюции на Съвета за сигурност; това е единственият орган на ООН с правомощията да издава обвързващи решения към държавите членки.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук