През 2024 г. германските терминали за внос на втечнен природен газ (ВПГ), разположени в Северно море, функционират при 65% от капацитета си, според информация на държавната фирма „Дойче енерджи терминал“ (Deutsche Energy Terminal), съобщава ДПА.
Плаващите терминали се намират близо до северногерманските градове Вилхелмсхафен и Брунсбютел.
От друга страна, частният оператор „ДойчеРеГаз“ (Deutsche ReGas), управляващ два плаващи терминала в Балтийско море, не е предоставил данни за завишаването на капацитета си.
Данните от оператора на газова инфраструктура в Брюксел Джи Ай И (GIE) обаче показват, че терминалите в Балтийско море не достигат същото ниво на използване, както тези в Северно море.
Според статистическите данни на Джи Ай И, терминалите във Вилхелмсхафен и Брунсбютел са въвели общо около 59,1 тераватчаса газ в мрежата през 2024 г.
Същевременно, двата плаващи терминала в Балтийско море са внесли едва около 8,5 тераватчаса през изминалата година.
Федералната агенция за управление на мрежите в Германия отчете малко намаление на вноса на природен газ чрез терминалите за втечнен природен газ, който е бил около 68 тераватчаса миналата година, в сравнение с 69,7 тераватчаса през 2023 г., което представлява спад от приблизително 2,4 процента.
Според агенцията, делът на втечнения природен газ в общия внос на природен газ остава минимален, като той е представлявал около 8 процента през миналата година – скромно увеличение с около 1 процентен пункт спрямо предходната година.
След инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., германското правителство ускори усилията си за изграждане на терминали за втечнен природен газ, за да намали зависимостта си от руския внос на газ, който беше сериозно ограничен и накрая спрян.
Въпреки това, терминалите породиха спорове по отношение на разходите и влиянието върху околната среда.