След няколкоседмични протести, първо на зърнарите, после на миньорите,, които вкараха българското правителство и премиера Николай Денков в безсмислена битка с вече решени проблеми, той най-накрая намери време да замине за Берлин. Там той се срещна с германския канцлер Олаф Шолц, от когото получи уверения, че Германия напълно застава зад влизането на България и Румъния в Шенген. Припомняме, че това беше една от най-важните задачи, които редовното правителство си постави при встъпване в длъжност.

„Подкрепям изрично България и Румъния да станат пълноправни членове на Шенген. Германия ще се застъпва и занапред пред партньорите от ЕС за същото“, заяви германският канцлер Олаф Шолц в съвместна пресконференция с българския премиер Николай Денков.

По-рано двамата лидери проведоха среща, на която обсъдиха теми, свързани с Шенген, Западните Балкани и войната в Украйна. Канцлерът отбеляза, че Германия „наблюдава с интерес“ реформите в съдебната система у нас, защото „правовата държава е едно от най-важните достижения в ЕС“.

„Отношенията между Германия и България са превъзходни и многообразни и това сътрудничество ние днес искаме да задълбочим. Нашите икономически отношения са наистина много успешни. През последната година ние постигнахме търговски рекорд – 12 млрд. евро. Български продукти, особено доставките за нашата автомобилна индустрия, са в Германия особено търсени. Ние внасяме от България повече, отколкото изнасяме за България“, каза Шолц.

Шолц отчете усилията на България за охраняването на външната граница на ЕС и се обяви за създаването на Европейски механизъм на солидарността.

„Имаме регистриран напредък, тъй като целият пакет за реформите беше решен и влезе в сила, включително и кризисните разпоредби. И се надяваме, че в следващите разговори в ЕП ще успеем още в този мандат на ЕП да завършим този комплекс“.

България сформира две групи за борбата с трафикантите и укрепва границата с допълнителна техника, посочи от своя страна премиерът Николай Денков.

„Участието на Европол, на Фронтекс в тази група вече дава резултати. Ние имаме значително повишаване на мигрантите, които хващаме на територията на България спрямо предишния период. Укрепваме технически границата с нови камери, с дронове, в момента имаме поръчка за голямо количество, високопроходими автомобили, които да могат да улеснят работата по границата. Така че в момента там ситуацията е доста по-различна, отколкото беше преди време.“

Двамата са обсъдили и вариантите за дългосрочно решение за защита на външните граници на ЕС.

„Заедно с канцлера сме единодушни, че трябва да се сложи изключителен фокус върху защитата на външните граници, да се помогне на държавите, които са под най-голям натиск, защото ако не успеем да задържим този приток на мигранти на ниско ниво, всички възможни варианти за преразпределение няма да решат въпроса, просто ще го отлагат и преразпределят като проблем от една в друга държава“, коментира Николай Денков.

България е надежден партньор както в ЕС, така и в НАТО, заяви германският канцлер и уточни, че това е проличало при реакциите на руската агресия в Украйна.

„Ние работим много тясно един с друг, правителството в София категорично и ясно застана на страната на Украйна, за което изрично искам да Ви благодаря“, обърна се Шолц към Денков.

Премиерът Денков посочи, че агресията на Русия е променила света и че трябва да се положат усилия войната да приключи.

„Но да свърши и със стабилен, устойчив и справедлив мир. И ако може, да се спре войната там, където е започнала, тоест на границите, които са разпознати международно. Когато върху всеки един такъв вътрешен проблем, се наложи и пропагандата, която е изключително интензивна в страни като България, в която е пълно с тези, които са прости за обяснение, хората лесно ги припознават, но те са неверни.“

Олаф Шолц изрази увереност, че САЩ ще продължат подкрепата за Украйна въпреки изключената помощ от 6 млрд. долара в Закона за спешно финансиране на федералното правителство в американския Конгрес.

Премиерът заяви, че всички страни от Западните Балкани трябва да бъдат интегрирани като пълноправни европейски държави.

„Наистина страните от Западните Балкани могат да станат членки на ЕС. В Солун преди 20 години дадохме първото потвърждение. Същото се отнася и до Република Северна Македония. РСМ може да обърне внимание на съответните решения и ние в момента искаме съвместно да задвижим тези процеси. Разчитам, че това ще стане в тясно сътрудничество и с България“, отговори Шолц.

Сред обсъдените теми между двамата са били още отношенията между Сърбия и Косово и конфликтът между Азербайджан и Армения. Двамата лидери ще се срещнат отново утре в Гранада в Испания където ще заседава Европейската политическа общност, а в други ден – Европейският съвет.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук