Гинка Върбакова
Гинка Върбакова

Собственичката на „Интерком“ Гинка Върбакова, която имаше претенции да придобие българския дял на ЧЕЗ, сега влиза в управлението му. Това стана ясно вчера след публикация в чешкото издание „Лидове новини“.

На 27 ноември ще се проведе извънредно общо събрание на акционерите на „ЧЕЗ Електро България“ и „ЧЕЗ Разпределение България“, на което е предвидено да бъдат отстранени настоящите членове на надзорните съвети на дружествата и на тяхно място да влязат Гинка Върбакова и свързани с нея хора.

Рокадата обаче ще стане факт само под условие че сделката за закупуването на ЧЕЗ бъде разрешена и фирмата на Върбакова „Инерком България“ заплати договорената сума – около 320 млн. евро.

Припомняме, че към момента сделката е блокирана от Комисията за защита на конкуренцията. След отказа на КЗК въпросът предстои да се гледа от Върховния административен съд на 14 май 2019 г.

От Комисията за финансов надзор съобщиха, че са постъпили уведомления за общи събрания на две от дружествата в групата ЧЕЗ България – „ЧЕЗ Електро“ и „ЧЕЗ Разпределение“. В предварителния дневен ред е решение да бъде назначен регистриран одитор, който да одитира годишния финансов отчет за 2018 година. Включена е и точка „Разни“.

От БСП заявиха, че са скандализирани от възможността Гинка Върбакова да влезе в ръководството на ЧЕЗ.

„Стана известно, че собственикът на „Инерком“ Гинка Върбакова влиза в управлението на ЧЕЗ България. Очаква се това да стане на 27 ноември. Считаме, че това е скандално“. Това заяви на брифинг депутатът Елена Йончева.

Йончева изреди няколко причини, поради които смята решението за скандално. На първо място КЗК отказа на Върбакова придобиването на ЧЕЗ България. Второ, премиерът Борисов ни уверяваше, че държавата е поискала да участва в сделката. Трето, самата Върбакова заяви, че премиерът е искал да има пълен контрол върху сделката.

„Затова питаме – Гинка Върбакова ли е държавата, кой я предложи на ЧЕЗ, Бойко Борисов ли препоръча да влезе в ръководството на електроразпределителното дружество“, зададе въпросите си към управляващите Йончева през медиите.

Припомняме, че през април имаше преструктуриране в „Инерком“, след като КЗК обяви, че соларните паркове в портфолиото й са проблем за придобиването на дружествата на ЧЕЗ в България. На практика от промените не последва нищо – антимонополната комисия отказа да образува ново производство по случая.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук