Цените на петрола в САЩ спаднаха в началото на февруари до под 50 долара за барел за първи път от повече от година, като загрижеността за намалялото търсене продължава да притеснява пазарите. Преди два дни цената на суровия петрол падна под 49 долара на барел. Цените на петрола се понижават за шеста поредна сесия в петък, отчитайки общо около 12-процентов седмичен спад, което е най-стремителното понижение на пазарните стойности за последните повече от четири години.
Сривът се случва въпреки че ОПЕК /организацията на страните износителки на петрол – бел. ред./ и съюзниците й обявиха още по-големи съкращения в производството, за да спрат предизвикания от коронавирусните опасения срив в търговията с тази стока. Както се изрази един експерт относно резкия спад в петролната търговия, „търсенето на петрол от Китай сякаш се изпари за една нощ“.
Участниците в пазарите се притесняват, че разпространението на коронавируса може да окаже съществен икономически натиск върху втората най-голяма световна икономика, която е и най-голям вносител на суров петрол. Инвеститорите са притеснени, че глобалното производство въпреки мерките остава твърде голямо, за да оправдае по-високи цени. Въпреки че пазарът намира известна утеха в относително ниската смъртност от вируса, фактът, че твърде много хора са застопорени, поражда опасения, че промяната в стереотипа им води до застой в консумацията.
СЗО призова в четвъртък всички страни да се подготвят за заплахата от коронавируса, а здравните власти в САЩ по-рано през седмицата призоваха да се започне подготовка за съпротива на разпространението на заразата. Президентът Тръмп омаловажи опасността от коронавируса за САЩ, но ден по-късно дойде и новината за първия починал от коронавирус на територията на страната.
„Цените на петрола се понижават в съответствие с новинарския поток за все по-бързото разпространение на болестта“, коментира главният пазарен стратег в AxiCorp /базирана в Австралия компания за търговия с валута и ценни книжа и услуги в тази област/ Стивън Инис.
Търговците на петрол възлагат големи надежди на срещата на държавите от ОПЕК и Русия във Виена на 5 и 6 март, на която производителите да успеят да се договорят за допълнителни съкращения /вероятно поне 800 000 барeла на ден по усреднени преценки на експерти/ върху добива в отговор на заразата в добавка към обявените в началото на януари 500 000 барела.
Статията е по материали от „Маркет уотч“, „Ройтерс“ и „Аксикорп“.