Годишна изложба на студенти от Шуменския университет бе открита във висшето училище

Официалното откриване на годишната изложба на студенти от специалността „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ се проведе в галерия „Университетска“ в Корпус 2 на високото учебно заведение. Пет награди, предоставени от Сдружение „Златен век Шумен“, бяха връчени на отличилите се участници в изложбата.

Към присъстващите се обърнаха доц. д-р Светозар Чилингиров, доц. д-р Камен Теофилов – ръководител на Катедра „Педагогика на обучението по изобразително изкуство и технологично образование“, доц. д-р Росица Михайлова – декан на Педагогическия факултет и Димитър Георгиев от Сдружение „Златен век Шумен“.

Доц. Чилингиров съобщи, че в експозицията са включени 97 творби от 53 студенти. „Тази изложба не е просто елемент от календара на галерия ‘Университетска’. Тя демонстрира забележителното и масово представяне на нашите студенти. Определям изложбата като празник на творчеството, вдъхновението и изкуството, на ученето чрез изкуство и душевност“, заяви доц. Чилингиров.

„Това, което ще наблюдаваме днес, включва живопис, графика, скулптура и приложни изкуства. Творбите не са просто учебни занятия на бъдещите учители. Те са произведения на създатели, които разказват истории без думи. Това са творби на тези, които ще носят духа на изкуството в класните стаи днес“, подчерта той.

Доц. Чилингиров акцентира на важността на изкуството, което не само украсява живота ни, а също така ни свързва по особен, човешки начин“, обобщи той.

Доц. Теофилов отбеляза, че изложбата обхваща всички направления, в които студентите се развиват – графика, живопис, керамика, скулптура, фотография и дизайн. „Искам да изразя благодарността си за подкрепата на ректорското и деканското ръководство“, добави той.

Доц. Михайлова се обърна към участниците с думите: „Благодаря ви, колеги, за вашите произведения и за усилията на вашите преподаватели. Тази прекрасна майска атмосфера, с музика и спорт, доказва, че ние сме сърцето на университета. Искрено ви благодаря“. Тя изрази благодарност и на преподавателите от Катедрата „Педагогика на обучението по изобразително изкуство и технологично образование“ за тяхната работа и за това, че помагат на студентите да бъдат учители не само формално.

Димитър Георгиев от Сдружение „Златен век Шумен“ сподели, че е щастлив да присъства на откритето. „Радвам се да видя млади хора, които се интересуват от духовност, а не само от материални ценности“, добави той. „Макар и да не съм експерт, оценявам творбите и се чувствам прекрасно сред толкова много млади таланти. Искрено се надявам тази изложба да бъде традиция в години напред“, завърши Георгиев.

Наградата за живопис бе присъдена на Ивелина Владимирова, за графика – на Елис Мехмет, наградата за скулптура получи Радина Станкова, а Христилина Христова бе удостоена за декоративно-приложни изкуства. Наградата за цялостно представяне беше дадена на Явор Григоров.

Годишната изложба показва десетки творби на студенти от първи до четвърти курс в специалността „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ и на магистри в програма „Педагогика на обучението по визуални изкуства“, съобщи доц. д-р Светозар Чилингиров на 13 май 2025 г.. Над 70 творби бяха включени в годишната изложба на студенти от Шуменския университет през 2024 г.

Както съобщи БТА, на 3 май 2025 г. научна сесия, посветена на годишнината от покръстването на българския народ и създаването на българската азбука, се проведе в Шуменския университет. Тогава БТА подписа дългосрочен договор за партньорство с учебното заведение. Спортен празник бе организиран от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ на 13 май.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук