Когато не им достига кислород, голите къртичести плъхове могат да превръщат захарите в тялото си в енергия, също както правят растенията.

Тези студенокръвни бозайници представляват постоянна загадка за учените, тъй като могат да живеят до 30 години, рядко се разболяват от рак и не чувстват повечето видове болка.

Според скорошно проучване на американски учени, публикувано в списание Science животните имат изключително любопитен начин за справяне с недостига на въздух. Така изложени на екстремно ниски нива на кислород, които биха могли да убият човек в рамките на минути, бозайниците успяват да оцелеят най-малко пет часа.

Те могат да го направят, тъй като телата им започват да функционират като растения, преобразувайки фруктозата в енергия, и така запазват мозъчните си клетки живи.

Когато са поставени в условия на много ниски нива на кислород гризачите изпадат в състояние на летаргия, движат се изключително бавно, забавят пулса и дишането си. В такива моменти техният сърдечен ритъм може да достигне от 200 удара в минута до едва 50. Тогава бозайниците използват фруктоза, за да оцелеят докато кислородът отново бъде наличен.

Според учени, ако този процес бъде приложен и върху хора, то това би могло да допринесе за оцеляването на пациенти, страдащи от недостиг на кислород по време на сърдечни кризи като получаване на инфаркт например.

„Нашият труд е първото доказателство, че бозайници преминават към използването на фруктоза като гориво“, посочи проф. Гари Левин от центъра за молекулярна медицина „Макс Делбрюк“.

Въпреки това тепърва трябва да стане ясно дали и човешките клетки биха могли да се адаптират по същия начин.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук