Входът на Голямата косматка
Входът на Голямата косматка

На 1 км от с. Шипка и на около 12 км от Казанлък е тракийската гробница Голямата косматка. Специалисти я определят като „перлата“ в Долината на тракийските царе, където се намират около 1500 могили.

Със своите 23 м височина и 130 м диаметър Голямата косматка е внушителна. Наречена е така, тъй като е била цялата обрасла, когато през есента на 2004 г. започват археологическите разкопки на експедиция ТЕМП с ръководител покойния вече д-р Георги Китов. Те се провеждат със сътрудничеството на ИМ „Искра“ в Казанлък.

Могилата е насипана като свещен хълм през първата половина на V в.пр.Хр. Вероятно през втората половина на века е направена широка траншея в насипа от юг, където е изграден монументален храм, състоящ се от представителна фасада и три помещения. Изградени са от обработени гранитни блокове, като първото (правоъгълно помещение с двускатно покритие) и второто (кръгло помещение с куполно покритие) са от отделни блокове, свързани чрез залети с олово железни скоби.

Кръглото помещение наподобява слънце с 12-те месеца.

Кръглото помещение
Кръглото помещение

Последната камера е саркофагоподобна, направена чрез издълбаването на един гранитен блок с тегло около 60 тона, върху който е положен втори, оформен двускатно. В помещението са моделирани ритуално ложе и маса.

Смята се, че в тази камера е извършен ритуал по символичното погребение на тракийски аристократ. Предполага се, че е владетелят на Одриската държава Севт III. В това помещение са намерени три амфори за вино с прах от мавруд. В една от амфорите е имало златни листа. Други златни листа са били върху каменното ложе. При свързването на всичките се е получил венец, какъвто са носели тракийските владетели. Едно от убедителните доказателства според специалистите в подкрепа на твърдението, че в могилата е свързана с погребението на Севт III e откритият шлем. На него има надпис Севт. На каменното легло са намерени разноцветни стъклени предмети. Според Георги Китов тракийският цар ги е държал, когато се е усамотявал, за да взема важни решения.

Туристи чакат реда си, за да видят последната камера с каменното ложе, която е много тясна
Туристи чакат реда си, за да видят последната камера с каменното ложе, която е много тясна

Най-интересният артефакт обаче е намерен на 7 м южно от входа на могилата. Там е открита глава от бронзова статуя на Севт III.

Копие на бронзовата глава на Севт III
Копие на бронзовата глава на Севт III

Тя е уникална и е призната от специалистите за една от най-детайлно оформените глави от Античността. Застрахована е за 40 млн. евро. Често е извън България и е представяна на изложби.

Реплика на главата сега посреща на входа стотиците туристи, които разглеждат Голямата косматка.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук