Григор Димитров

Григор Димитров записа историческа първа победа срещу легендата Роджър Федерер и се класира на полуфинал на последния за годината турнир от Големия шлем – US Open. Най-добрият ни тенисист показа изключителна игра и надделя в зрелищен петсетов мач, в отделните части 3:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2.

В битка за място на финала Димитров ще се изправи срещу четвъртия в света Данийл Медведев от Русия, който отстрани на четвъртфиналите Стан Вавринка с 3:1 сета.

Успехът връща Григор Димитров в топ 25 на световната ранглиста. Припомняме, че преди началото на турнира той заемаше 78-ма позиция.

Мачът не започна добре за българския тенисист, след като Федерер проби подаването му още във втория гейм. Това позволи на швейцареца да поведе много бързо с 3:0. Едва тогава Димитров спечели свой сервис гейм, но Маестрото отговори и резултатът стана 4:1. До края и двамата спечелиха подаванията си и Федрер спечели сета с 6:3.

Григор Димитров пропусна възможност за пробив във втория гейм на втория сет. Той обаче не изтърва шанса си в шестия, когато осъществи брейк в сервиса на Федерер. След това пробивът беше затвърден и българският тенисист поведе с 5:2. Швейцарецът отговори подобаващо, взимайки подаването си на 15 и намали изоставането си в сета. След това Маестрото върна пробива и намали на 4:5, след като Гришо спаси един брейкбол, но след това направи двойна грешка. Българинът обаче не се стресна. Той се оказа догонващ при 0:30, но с четири поредни точки направи нов пробив в подаването на Федерер, и взе частта с 6:4.

В третия сет двамата печелиха своите подавания. Нещата се промениха в седмия гейм. Григор Димитров направи двойна грешка в решителен момент и швейцарецът направи пробив, за да поведе с 4:3. Гришо беше на път да върне брейка, тъй като получи две възможности за това. Федерер обаче успя да ги отрази и да спечели подаването си. След това Маестрото направи нов пробив в сервиса на Димитров, след като при 40:15 получи два сетбола и се възползва още при първия от тях. Така той поведе с 2:1 сета.

Четвъртия сет започна отлично за Григор. Той успя да пробие сервиса на Федерер още в първия гейм. След това брейкът беше потвърден и българинът поведе с 2:0. След това Роджър успя да намали изоставането си. Димитров отговори с гейм на нула и поведе с 3:1. Маестрото не се предаде и спечели подаването си, въпреки че на два пъти беше догонващ. Гришо обаче поведе с 4:2, след като отрази един брейкбол в подаването си.

Последва 12-минутен гейм, в който Федерер успя да измъкне, след като спаси седем възможности на Григор да пробие подаването му. Българинът спечели бързо своето подаване и поведе с 5:3. Федерер взе своя сервис гейм на нула. Последва нов изключително драматичен гейм, в който Григор Димитров първо спаси пет брейкбола и приключи частта при първия си сетбол. Така се стигна до 6:4 в четвъртия сет и 2:2 в мача.

Преди началото на петия решителен сет Роджър Федерер поиска медицинска помощ. След пристигането на физиотерапевта, двамата се прибраха за медицинска манипулация в съблекалнята. Съдията даде медицински таймаут от три минути.
И този сет започна добре за Григор, който проби подаването на швейцарския си съперник. Брейкът не само беше затвърден с гейм на нула в полза на Димитров, а българският тенисист направи още един пробив и поведе с 3:0. Гришо отново взе подаването си на нула. Едва в този момент Федерер успя да спечели собствения си сервис гейм и намали изоставането си на 1:4. Последва нов бърз гейм за Димитров. Маестрото намали на 2:5, но Гришо не остави никакъв шанс на съперника си в осмия гейм, взе го на нула и при първия си мачбол спечели срещата.

Вижте Успеха на Григор Димитров в снимки.

Григор Димитров записа един от най-големите триумфи в кариерата си (снимки)