Гребната експедиция през Индийския океан с българско участие е в ход

Четиримата гребци от екипа „Неопитомените“ напуснаха западния бряг на Австралия и поемат през Индийския океан в посока Кения, Африка. На борда са Евгений Судир от Украйна, Луи Йонг от Китай, Ралф Тюин от Нидерландия, който е и капитан на лодката, и Стефан Иванов от България, ко-шкипер на експедицията. Стефан съобщи, че тяхната морска мисия стартира от Карнарвън в 17:00 часа местно време на 17 май, а екипът е в отлично настроение.

Мъжете планират да гребат без прекъсване за повече от 4500 морски мили (8300 км), сменяйки се на всеки два часа, по двама, което означава, че всеки ще прекарва 12 часа на греблата всеки ден. Освен красивите залези и вдъхновяващите изгреви, те ще се справят с променливи ветрове, вълни, опасни риби и акули, безсъние, риск от нараняване и дори пирати по африканския бряг… Експедицията се осъществява под егидата на Клуба на изследователите, основан преди повече от сто години в Ню Йорк, който подкрепя научни експедиции от значимо значение, включително достигането на Северния полюс през 1909 година и Южния през 1911 година, успешното изкачване на Еверест, най-дълбокото спускане в океана и посещението на Луната.

„Вече се чувстваме повече като изследователи, отколкото като приключенци“, сподели Стефан Иванов преди началото на пътуването. Той добави, че ще продължат да събират образци от океана, които ще предоставят на учените от Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за техните изследвания върху климатичните промени и глобалното затопляне.

Също така експедицията има за цел да вдъхнови повече хора да вземат участие в опазването на Южния океан и да подкрепят петиция, която призовава Комисията за опазване на живите морски ресурси на Антарктика (CCAMLR) да утвърди нови 4 млн. кв. км защитени морски зони. Гребците подкрепят и кампанията на Министерството на здравеопазването “Да! За живот!”, насочена към това повече хора да се замислят за органното донорство.

Според Иванов, прекосяването на Индийския океан ще отнеме около 75 дни. Ще бъдат публикувани допълнителни детайли в официалните профили на „Неверест“ www.facebook.com/NeverestOceanRow и www.instagram.com/neverestoceanrow.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук