Най-добрият български тенисист Григор Димитров започна с летящ старт участието си на последния за годината турнир от Големия шлем US Open. 26-годишният хасковлия надигра с 6:1, 6:2, 6:4 чеха Вацлав Шафранек. За съперника му това бе първи мач в основната схема на турнир от Голямата четворка и резултатът е по-скоро очакван. Той е 206-и в света, а правото си да играе в основната схема в Ню Йорк придоби след три трисетови победи в квалификациите, най-значимата от които бе срещу украинеца Серхий Стаховски.

След този успех Гришо очаква втория си съперник, който ще е победителят от двойката Андрей Рубльов – Аляз Бедене. При успех, в трети най-високопоставеният противник е 27-ия в схемата Пабло Куевас, а в 4-и потенциално може да има дуел с Давид Гофен (девети поставен) или Гаел Монфис. При достигане до четвъртфинал Гришо може да се изправи срещу световния номер 1 Рафаел Надал. Победителят пък може да спори за място на финала с Роджър Федерер, ако швейцарецът също достигне до тази фаза.

Самият мач протече изцяло под контрола на Димитров, който не допусна нито веднъж да бъде пробит. Той бързо спечели първия гейм на свой сервис и след това имаше възможност да стигне до пробив при първото подаване на Шафранек, който все пак спаси геймбола и успя да изравни резултата. Гришо взе и второто си подаване бързо с гейм на нула, след което проби съперника си за първи път и поведе с 3:1. Димитров веднага затвърди пробива и взе аванс от три гейма – 4:1. До края на сета българинът нямаше никакви затруднения и го затвори при 6:1.

Двамата спечелиха първите си подавания за втората част. Ведната след това обаче Григор Димитров направи пробив и го затвърди с гейм на нула при свой сервис за 3:1. Шафранек намали изоставането си, но Гришо също спечели своето подаване и продължи да води с 4:2. Двамата продължиха да печелят подаванията си и частта приключи при 6:4 в полза на българина.

Първият гейм на третия сет бе най-дългият в срещата до момента с разиграни 20 точки. Димитров имаше 5 шанса за пробив, но Шафранек най-накрая спечели подаването си. Гришо изравни с бърз гейм на свой сервис и веднага след това проби чеха за 2:1. Българинът спечели още един гейм на нула и затвърди пробива си за 3:1. Шафранек намали на 3:2 след гейм на нула, а Гришо взе следващите два гейма, отразявайки точка за пробив при своето подаване за 4:2. След това българинът стигна до нов пробив за 5:2 и се доближи до победата.