Григор Димитров отново игра равностойно на Рафаел Надал, както беше и в предишните им два мача през сезона, но световният №1 записа трета победа над българина през 2017 г. – 6-4 6-7(4) 6-3, която го класира на полуфиналите на Мастърса в Шанхай. Водещият ни тенисист изигра поредния си голям мач през сезона, но не успя да се пребори за успеха.

Григор достигна до брейкбол още във втория гейм. Първата ни ракета поведе 30-40, но Рафа пласира неспасяем ас. Матадора взе предимство, а на геймбола показа прекрасна защита и изравни.

Григор Димитров Рафаел Надал

В ключовия седми гейм Григор на два пъти изоставаше в резултата след грешки от бекхенд, но с форхенд уинър при 15-30 и ас стигна до геймбол. Последва продължително разиграване и с нов печеливш удар от форхенд българинът удържа – 4-3.

В деветия гейм Григор бе притиснат до стената, но се справи със скрит сетбол при 30-40. Надал обаче не се отказа и завърши едно от най-зрелищните разигравания от началото с марков форхенд уинър, а после с още един изкопчи безценния за него пробив. Българинът опита да се задържи в сета, но при 30-30 Матадора прати бекхенд по правата на линията, след което приключи частта със силен сервис и ретур в аут на Димитров.

На старта на втория сет двамата си размениха по два бързи гейма, след което на Григор му се наложи да отразява брейкбол в петия. При 30-30 Димитров не усети идеалния момент да атакува и тръгна към мрежата, но трябваше да играе много трудно воле и сбърка – 30-40. После обаче се справи на брейкбола, а с ас стигна до точка за приключване на гейма и я реализира.

Заредиха се нови безпроблемни геймове за сервиращите до 5-5, след което Надал отново натисна педала. След грешка от бекхенд и двойна Григор изостана с 15-30, но много бързо обърна нещата в своя полза и си осигури поне тайбрек.

Закономерно се стигна до дълъг гейм, в който Рафа взе ранен минипробив и поведе с 3-0. Димитров взе следващите си две точки и достигна до 2-3 с ас, а двамата смениха полетата при 2-4.

Матадора прати форхенд по обратния диагонал н мрежата и Григор навакса изоставането си и обърна до 5-4 със страхотен форхенд уинър, а нова грешка на световния №1 му даде два сетбола и нашият успя още от първия.

След точно два часа игра Надал приключи подаването си с добър сервис и ретур в аут, за да поведе с 2-1 в решителния сет, а в четвъртия гейм с остър бекхенд уинър Надал изравни за 40-40. С перфектно сервиране обаче Григор не му позволи да стигне до брейкбол.

С неспасяем бекхенд ретур уинър на свой ред Димитров направи 40-40, а след това с атака на мрежата взе първи брейкбол в сета. Надал впрегна цялата си енергия, за да неутрализира опасността, а след това с два качествени сервиса удържа. В шестия гейм Григор направи ас за 40-30, след което двойна грешки и пресили форхенд да подари възможност на Рафа да пробие. С нова грешка от форхенд българинът предаде гейма си.

Надал затвърди за 5-2, а до края съперниците си размениха по още един гейм, което означаваше полуфинал за световния №1, за когото предстои сблъсък с Марин Чилич.