Въпреки добрата си игра, Григор Димитров не успя да преодолее №9 в света Доминик Тийм, и отстъпи на осминафиналите на турнира от сериите Мастърс в Мадрид след 6:4, 4:6, 6:7(9). Австриецът през цялото време играеше ролята на догонващ и често се изнасяше на 3-4 метра зад основната линия, но за съжаление, тази тактика му донесе крайния успех.

Григор не започна по най-добрия начин и загуби подаването си в първия гейм. Димитров пропусна да изравни за 30:30, след като пропиля страхотно предимство при разиграване.

Непредизвиканите грешки на №12 в света доведоха до бързо затвърждаване на пробива. Димитров събра енергията си в третия гейм и с агресивни удари намали преднината на австриеца. Агресията в играта на българина продължи и в четвъртия гейм, когато Григор стигна до три поредни брейбола, осъществявайки пробив при втория от тях – 2:2, а след това успя да спечели и следващия за  3:2. При 4:3 в своя полза, Димитров успя да отбележи точка за пробив след брилянтен лоб. За жалост, австриецът успя да натисне съперника си и да измъкне гейма – 4:4. При 5:4 Григор смени тактиката и с прекрасна защита достигна до четири сетбола при сервиса на Тийм. И четирите шанса се откриха след непредизвикани грешки. Четвъртият брейкбол беше реализиран след нова непредизвикана грешка и най-добрия ни тенисист затвори сета за 6:4.

Бекхендът на Димитров с пореден точен ретур в полето на Тийм

Димитров продължи по начертания план и в началото на втория сет, след като експресно затвори първия гейм, без да даде шанс на противника. Българинът успя да стигне до две точки за пробив в последвалата част, но Тийм успя да отвърне на ударите. Второто сервиране в сета бе своебразно дежа вю на първото и Димитров показа завидна физическа форма, обирайки всички топки в защита. При 2:1, Григор на два пъти успя да достигне до точка за пробив. При следващото разиграване българинът отново игра защитно и принуди Тийм да сгреши – пробив и 3:1. Доминик показа, че не се предава лесно и моментално върна пробива, възползвайки се от по-неуверения сервис в гейма. В седмия гейм на сета българинът се пропука и беше пробит за 3:4. До края Тийм не срещна особена съпротива и изравни сетовете.

В началото на третия сет, Димитров не показа най-добрата си игра, но въпреки това измъкна подаването си. Австриецът на три пъти повеждаше в резултата и стигна до брейкпойнт. Въпреки това, Григор остана спокоен и отправи няколко рисковани удара, закачайки линията от външната страна – 1:0. В следващия гейм Доминик се поразклати и Григор използва момента и с търпеливи действия проби – 2:0. Хасковлията поддържаше дистанцията от един пробив със солидно сервиране и затрудняващи удари. При 4:2 нервите не Григор не издържаха и той загуби предимството си. На свой сервис българинът направи няколко непредизвикани грешки, а за капак предаде гейма си след двойна грешка. Нашият състезател успя да се отърси и да спечели подаването си за 5:4. След това и двамата тенисисти удържаха подаванията си и тайбрекът дойде като логична развръзка.

В него, Григор поведе с 5-3 точки след бекхенд по правата, а след форхенд в аут на Тийм вече имаше три мачбола. Австриецът обаче бързо спечели двата си сервиса, а грешка от дъното на корта на българина направи резултата 6-6. Тийм отрази още един мачбол при 6-7 и поведе с 8-7, посрещайки топката почти от позицията на съдиите по линиите. Тази тактика в крайна сметка сработи за австриеца, защото той дочака грешка от бекхенд на Григор и затвори мача с 11-9 т.

С успеха австриеца се класира на четвъртфиналите, където ще срещне Борна Чорич.