Григор Димитров и Новак Джокович
Снимка: БТА

Първата ни ракета Григор Димитров загуби на финала срещу рекордьора по титли от “Големия шлем” Новак Джокович във финала на “Мастърс”-а в Париж.

Двубоят стартира нервно, като в началните минути грешки не липсваха и от двете страни, но въпреки това шансовете за пробив отсъстваха. Това се промени в седмия гейм, когато Григор пресили два форхенда, които означаваха и първи брейкбол за Джокович. Последва обаче нова грешка от ракетата на българина и така Джокович реализира пробив за 4:3. Сърбинът затвърди без особени проблеми за 5:3, доближавайки се на крачка от спечелването на сета. В следващия гейм Димитров спечели трудно своето подаване, за да намали пасива си на 4:5 и така да принуди Новак да сервира за първата част. В решителния момент световният №1 показа известни колебания, пропускайки първия си сетбол, но при втория Гришо прати топката в аут и така първата част отиде в актива на рекордьора по титли от Големия шлем.

Вторият сет започна, по подобие на първия, с изявено предимство за сервиращите, като в откриващите геймовете и двамата тенисисти печелиха комфортно подаванията си. За съжаление, при 2:2 Димитров изигра много слаб гейм, в който допусна няколко непредизвикани грешки и това позволи на Джокович да се откъсне с пробив преднина при 3:2 в своя полза. Това внесе допълнително спокойствие в играта на сърбина, който лесно стигна до 4:2, а в седмия гейм имаше шанс отново да пробие и да се доближи много близо до крайния успех. Григор обаче не се предаде и се измъкна от тежката ситуация, намалявайки резултата на 3:4. Българинът опита да постави своя съперник под напрежение в следващия гейм, но лидерът в световната ранглиста не трепна и поведе с 5:3, доближавайки се само на крачка от титлата. На Новак дори не му се наложи да чака да сервира за победата, тъй като още в следващия гейм осъществи третия си пробив от началото двубоя, слагайки точка на спора във финала след 6:3.

Това бе един от най-важните мачове в кариерата на Григор Димитров. Едва за втори път българинът е на Мастърс финал, а заедно с титлата от АТР финалите през 2017-а и трите му полуфинала в Шлема, днешният ден се нарежда сред безспорно най-важните. Ден, който при всички положения ще има отражение върху кариерата му.

Мачът стартира в 16 часа наше време

Припомняме, че Григор Димитров отбелязва един изключително успешен есенен сезон. Само от 1 октомври до днес, той записа победи над тогавашния №4 Холгер Руне, над световния №2 Карлос Алкарас, над световния №3 Даниил Медведев, както и над световния №6 Стефанос Циципас, който бе победен във вчерашния полуфинал.