Самопровъзгласилият се президент на Венецуела Хуан Гуайдо може да се изправи пред реална опасност от затвор след завръщането си от Колумбия във Венецуела, съобщи за „Спутник” заместник-съдията от Върховния съд Карлос Валдес.
„Той е човек, който се крие от правосъдието. Какво се случва с бегълци, които се връщат в страната и са намерени от властите? Те трябва да бъдат хванати и изпратени в затвор. Той може да бъде изправен пред присъда от 30 години затвор“, каза заместник-съдията.
Той добави, че в момента прокуратурата анализира възможните престъпления, извършени от Гуайдо.
В същото време опозиционерът, който в момента се намира в Колумбия, каза пред оператора НТН24, че възнамерява да се върне във Венецуела въпреки риска да бъде арестуван.
През януари генералният прокурор на Венецуела Тарек Сааб обяви намерението си да проведе разследване по повод на Гуайдо и поиска от Върховния съд да издаде забрана за пътуване.
Американският съветник по националната сигурност Джон Болтън каза, че Вашингтон осъжда прокурорите на Венецуела за заплахата срещу лидера на опозицията Хуан Гуайдо.
Президентът на страната Николас Мадуро нарече опозиционния лидер „американска марионетка“ и многократно обвини Вашингтон в опит да организира преврат във Венецуела.
На 22 февруари Гуайдо пристигна в Кукута, на колумбийската граница, където се складира така наречената хуманитарна помощ от Съединените щати и редица други страни за Венецуела, въпреки факта, че законното правителство отказа да приеме помощта. Докато опитът за принудително внасяне на помощта във Венецуела се провали, Гуайдо остана в Колумбия, за да вземе участие в срещата на групата Лима в Богота.
Венецуелският вицепрезидент Делси Родригес отхвърли твърденията за хуманитарна криза в страната, като припомни, че международното право предвижда доставки на чуждестранна хуманитарна помощ само в случаи на природни бедствия и въоръжени конфликти.
Каракас предупреди, че незаконното влизане на всякакви превозни средства на територията на Венецуела ще се счита за престъпление.
Организацията на обединените нации и Червеният кръст призоваха Вашингтон да не политизира проблема с хуманитарната помощ и да не предоставя помощ без съгласието на венецуелското правителство.