Hamilton 5
На снимката: петкратният шампион във "Формула 1" Люис Хамилтън

Пилотът от „Формула 1“ Люис Хамилтън завърши на четвърто място в „Гран При“ на Мексико на пистата „Аутодромо Херманос Родригес“ и по този начин спечели петата си световна титла в най-престижната автомобилна надпревара. Британецът е недостижим на върха във временното класиране с актив от 358 точки – с 64 пред втория Фетел. Той се нуждаеше от две неща, за да триумфира с титлата в Мексико – да завърши над седмо място в крайното класиране на състезанието и най-прекият му конкурент за титлата Себастиян Фетел да не спечели надпреварата.

И двете неща се случиха, след като Хамилтън завърши на четвърто място, а Фетел остана втори зад победителя с „Ред Бул“ Макс Верстапен. Трети на почетната стълбичка се нареди съотборникът на Фетел в тима на „Ферари“ Кими Райконен. За Верстапен това бе втора етапна победа през сезона след тази в „Гран При“ на Австрия и втора подред на мексиканска земя.

Състезанието не мина без инциденти, като стартиралият от полпозишън Даниел Рикиардо с „Ред Бул“ отпадна от надпреварата поради проблем в задвижващата система. „Топ 10“ в „Гран При“ на Мексико допълват Валтери Ботас с „Мерцедес“, Нико Хулкенберг с „Рено“, Чарлс Леклер със „Заубер“, Стофел Вандоорн с „Макларън“, Маркус Ериксон със „Заубер“ и Пиер Гасли с „Торо Росо“.

Хамилтън се изравнява във вечната ранглиста по титли от „Формула 1“ с аржентинеца Хуан Мануел Фанджо, който също за екипа на „Мерцедес“ има пет трофея. Зад тях с по четири остават Ален Прост и Себастиян Фетел, а рекордьор продължава да бъде Михаел Шумахер със седем. Хамилтън достига до петата си световна титла на 33-годишна възраст след 12 сезона при пилотите на „Формула 1“ подобно на Шумахер, който също на 33 печели петата си корона при болидите.

„Чувството е странно. Титлата не бе спечелена тук, а по време на всички изминали състезания, с много труд и усилия – заяви щастливият шампион – В екипа на Мерцедес съм от 13-годишна възраст и да повторя постижението на Фанджо – това е едно невероятно и същевременно сюрреалистично усещане.“

До края на настоящата кампания във „Формула 1“ остават още две състезания – в Бразилия и Обединените Арабски Емирства.