Хърватия смачка Аржентина с класиката 3:0 и след втората си победа в група D се класира за 1/8-финалите на световното първенство по футбол в Русия. Анте Ребич (53) след уникален гаф на вратаря Кабайеро, Лука Модрич (80) със страхотен гол и Иван Ракитич (90+1) в края донесоха успеха на „шахматистите“. Лионел Меси записа нов слаб мач с екипа на „гаучосите“ и сякаш не бе на терена, а след този загуба те са на път да отпаднат от Мондиала още след груповата фаза.

Двата тима започнаха предпазливо, но постепенно хърватите тръгнаха по-смело в атака и в 5-ата минута отправиха първия опасен удар. Иван Перишич обаче не успя да преодолее вратаря Кабайеро. Аржентинците също стигнаха до положение в 22-ата минута, когато Акуня центрира отляво и топката „кацна“ на напречната греда. Малко след това Агуеро проби по лявото крило и центрира към Меси, но защитник пресече подаването и изчисти топката в корнер.

В 32-ата минута непокритият Марио Манджукич стреля с глава след центриране на Вършалко, но не намери очертанията на вратата. До края на полувремето неточни удари отправиха Енцо Перес от „гаучосите“ и Ребич от хърватите.

След почивката в 53-ата минута вратарят Кабайеро допусна кошмарен гаф при върната топка от Меркадо, след като не успя да я изчисти, а само я вдигна за Анте Ребич, който с красив удар от въздуха реализира за 0:1. Минута по-късно Субашич спаси удар на Меса, а малко след това Ракитич изчисти топката и предотврати шут на Меси.

В 63-ата минута Гонсало Игуаин нахлу отляво в наказателното поле и подаде по земя, а вратарят Субашич отрази последователно удари на Меси и Меса от близка дистанция, изваждайки топката в корнер. В атаките на аржентинците нямаше никаква идея, а Лионел Меси бе бледа сянка на себе си и сякаш не бе на терена. В 80-ата минута капитанът на „шахматистите“ Лука Модрич получи топката от Марсело Брозович и реализира страхотен гол от далечна дистанция, удвоявайки аванса на Хърватия. Шест минути след това Иван Ракитич изпълни пряк свободен удар и топката рикошира в напречната греда. В добавеното време обаче Ракитич (90+1) вече се разписа при контраатака и оформи крайния резултат.

След успеха си Хърватия е убедителен лидер в групата с 6 точки и вече мисли за осминафиналите още преди последния си мач срещу Исландия. Аржентина е с една точка в актива си след ремито 1:1 с „викингите“, а в последния кръг играе с Нигерия, чийто тим все още няма точки и утре ще мери сили с исландците в другия сблъсък от втория кръг.