Довършване на преговорите по Брекзит, европейската интеграция на Западните Балкани и реализирането на 18-месечната програма на Доналд Туск за нов тласък на Европа. Това ще са предизвикателствата пред България по време на нейното председателство, което тя поема на 11 януари догодина.
„Убеден съм, че то ще премине при голям успех“, коментира пред ТВ Европа първият председател на Съвета на ЕС – Херман ван Ромпой.
„Мисля, че България се подготви много добре за това председателство. Вашият премиер има много дълъг опит в Съвета. Той е с най-дълъг стаж така да се каже там. Познава се с всички европейски лидери, което също е много важно.
България приема много отговорно този момент. За една малка страна каквато е България, каквато е и Белгия всъщност, е много важно да покаже, че е способна да ръководи голямото европейско семейство в което има 500 милиона души. Представяте ли си това са половин милиард души. И всички те ще се управляват от България, която наброява едва 7 милиона“.
Страните от Западните Балкани, рано или късно ще влязат в Европа, изрази увереност Ромпой. Според него това е единственият вариант, за да няма граждански войни в региона.
„ЕС е преди всичко пакт за мир. А в Западните Балкани само допреди 20 години имаше война. За да няма повече подобни конфликти трябва да има много силна връзка с ЕС.
Виждаме Русия има силни връзки със Сърбия. Там и религията играе роля. Но от последните изказвания на сръбския президент виждаме, че те искат присъединяване към Съюза.
Турция има голямо влияние в Босна и Херцеговина. Според мен тази страна има само един шанс за да оцелее икономически и политически и то е, ако има амбиция да стане част от Европа. Това бъдеще няма да й го осигури Турция“.
Преговорите по Брекзит буксуват, признава Ромпой. Прогнозата му е обаче, че до декември ще се премине към следващ етап в разговорите между Брюксел и Лондон.
„Ако не сме разумни – ако проявим краен национализъм може да възникне проблем. Под проблем разбирам Великобритания да напусне Съюза без споразумение. Което би било катастрофа – най-вече за Англия“.
Ромпой изрази надежда, че след изборите в Каталуния, новото правителство ще започне преговори с централната власт в Мадрид, но не за независимост, а за повече автономия и права.
За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.