Владимир Путин
Путин обяснява как се създават музеи на войната.

„Така – писах преди година – Хитлер се прероди в Кремъл. И тръгна по неговия път“.

Това написа Евгений Кънев, български икономист, една година след като руската армия нахлу в Украйна и започва първата пълномащабна война в Европа от Втората световна война насам.

Ето какво още пише той във Facebook:

„Топ 10 съвпадения между 2022 и 1939.

1. Няколко години преди това и Хитлер, и Путин се справиха със своята вътрешна опозиция и станаха едноличен фюрер/ вожд на нацията.

2. Последва силна милитаризация и въздигането на нациите им като богоизбрани и на които не достига пространството, което заслужават за своята сигурност. Затова Хитлер обявява като несправедлив световния ред според Версайския договор, а Путин този след разпадането на СССР.

3. В резултат започват експанзия към съседни държави.

4. Предната година Хитлер прави аншлус с Австрия, а Путин с Беларус.

5. Хитлер анексира част от Чехословакия, а Путин част от Украйна.

6. Западът опитва да запази мира и умилостиви Хитлер на Мюнхенската конференция през 1938 г, а Путин в Минск през 2014-2015 – наивно и в резултат безуспешно, като дават време и впечатление за слабост на диктаторите.

7. Хитлер установява “куклени” режими в Словакия, Унгария, Румъния, Хърватия; а Путин в Армения, Грузия, Казахстан и анексирани територии в Грузия и Украйна.

8. За да си подсигури суровинна независимост, Хитлер прави Румъния и България суровинни бази. А Путин използва своя троянски кон в НАТО България да заобиколи с газопровод Украйна, за да не зависи руския газов транзит от нея.

9. Седмица преди нападението над Полша, Хитлер сключва пакт със СССР, за да воюва със Запада. А няколко седмици преди инвазията в Украйна, Путин сключва пакт с Китай, за да воюва със Запада.

10. Хитлер е загрижен за “терора” над германците в Полша и имитира убити германски войници, за да атакува.

Путин пробва абсолютно същото, но над руски граждани.

Но има една огромна разлика. Нацистка Германия и комунистическият СССР търсеха реванш и ревизия на Версайския договор, с който приключи Първата световна война, а те отсъстваха от масата на преговорите.

А сега – войната се разпалва от страни-победителки във ВСВ, постоянни членки на съвета за сигурност и притежаващи ядрени оръжия. На които сляпо либерализмът помогна да станат икономически сили.

Логиката е новият Пакт, но този път между фашизма в Кремъл и комунизма в Китай, да доведе до Трета световна Война.

Китай сега е в ситуацията на СССР от 1939 г. – играещ между западните демокрации и нацизма на Хитлер. И който, както изглежда вече – ще предпочете фашистите за партньори в битка с либералните демокрации за преразпределяне на света.

Тоталитаризмът не може да понася демокрацията.

Как се повтарят нещата, нали?

Шансът ни е този път либерализмът да си изиграе картите умно“.

Илиян Василев, блогър, бивш посланик и енергиен експерт, също отбеляза годишнината със следните думи във Facebook:

„Година по-късно е ясно, че на 24 февруари 2022 година Путин взриви европейския ред и сигурност по непоправим начин. Илюзията, в която живеехме, че Путиновата версия на новия руски империализъм и европейския ред са съвместими понятия мина в миналото. Китай пусна своя версия на мирен план от 12 точки, сред които най-важните са:

1. Зачитане на суверенитета на всички държави;
2. Oтказване от „манталитета на студената война“;
3. Прекратяване на огъня;
4. Започнете мирни преговори;
5. Разрешаване на хуманитарната криза;
6. Защита на цивилното население и военнопленниците;
7. Поддържане на безопасността на ядрените електроцентрали;
8. Намаляване на стратегическите рискове. Пекин подчертава, че не трябва да се използват ядрени оръжия и трябва да се противодейства на тяхното използване или на заплахата от използването им;
9. Да се гарантира износът на зърно.
10. Прекратяване на едностранните санкции;
11. Да гарантира стабилността на производствените вериги и веригите за доставки;
12. Насърчаване на следвоенното възстановяване.

Първата характеристика на този план е, че е неработещ, сбор от банални позиции, съдържа несъвместими и нелогични неща – спирането на санкциите се иска веднага, заедно с преустановяване на военните действия, но няма никъде свързано с това „изтегляне на войските на Русия от Украйна“, което означава, че Москва ще може да използва присъствието си като коз в мирни преговори и без никаква гаранция, че изобщо ще се изтегли. Китайският план оставя впечатление, че авторите му са искали по-скоро да дадат, нещо, убедени, че не могат да го направят съдържателен.

Примерно, ефектът от предложеното спиране на военните действия и на санкциите се консумира веднага, другото е в бъдеще несигурно време.

Очевидно следвоенното възстановяване на Украйна е основен тезис – аргумент, в мирния план на Китай, но от една страна Китай не уточнява при каква ситуация ще започне възстановяването, тоест не изключва, че ще помогне за възстановяването и ако Русия задържи украински територии, и от друга самото възстановяване е възможно само при дълготрайно уреждане на конфликта, дори мироналагане, а това не е ясно как ще стане.

По-важното е дали Китай ще започне да предоставя оръжия на Русия, както твърдят САЩ. Намесата на Пекин в конфликта крие огромни рискове, защото ще превърне войната в Украйна в глобален конфликт – това е целта и на Путин, който самостоятелно очевидно ще загуби.

Това означава, че след разрива на отношенията на Русия със Запада, ще има подобен разрив и с Пекин. Какво печели Си от подобно развитие, не съм сигурен, защото това означава Китай да понесе огромни щети от свиването на пазарите си и критичната си свързаност със Запада – и ЕС и САЩ.

Да, няма логика, но настъпиха времена, в които демоните на история излязоха от бутилките и отново виждаме загубили разсъдък и посока световни лидери, едните които си мислят, че могат да определят какво съседите им да правят и да не правят, други, които мислят, че в мътната вода на кризата могат да постигнат имперските си цели.

При всички случаи трябва да се готвим за дългосрочен глобален конфликт – светът е друг.

И да сменим лидерите, които имаме в момента у нас. Все едно имаме Чембърлейновци на върха, а ни трябват Чърчиловци.

Война е“.

Още актуални коментари – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук