Христо Иванов

Този парламент можеше да реши една стратегическа задача – реално отстранявана на ДПС от властта. Само тогава можем не просто да “изчегъртаме Борисов”, а да разградим в дълбочина модела на корупционното задкулисие. Тази задача е изключително сериозна и не може да бъде реализирана с шоу с импровизации, лансиране за лидерски позиции на случайни бушончета и съмнителни подставени лица, а най-малко, с оформяне на ново задкулисие. Това написа лидерът на „Демократична България“ Христо Иванов във „Фейсбук“.

Реакцията е по повод серия от лични нападки към него през последните дни от страна на зам.-председателят на „Има такъв народ“ Toшко Йорданов, както и лично от Слави Трифонов.

Единствено в името на откъсване на управлението от корупционния картел около Сараите, ние бяхме готови да обмисляме подкрепа за мандат на ИТН, въпреки всичките ни различия. Но, понеже знаем добре срещу какво се изправяме, настоявахме за три принципни положения, пише Иванов.

Той припомня, че те включават валиден ангажимент с подробна програма от конкретни действия за борба с корупцията и отвоюване на институциите; оформяне на ясна парламентарна конфигурация, чиято формула да гарантира, че управлението и решенията в парламента няма да зависят от ДПС и ГЕРБ, както и излъчване на силен екип

Повтаряхме тази позиция постоянно преди и след изборите. За известно време бяхме просто игнорирани с презумпцията, че накрая ще бъдем принудени да гласуваме каквото ни се предложи под заплахата да бъдем обявени за виновни за провала на мандата и под димката на закъснели имитации на “диалог”. Виждайки ясно тази стратегия на поставяне пред свършени факти и особено, когато започнахме да научаваме какви хора се готвят за правителството, парламентарната ни група реши да действаме публично, преди да е станало необратимо късно, допълва той.

Лидерът на ДБ засяга и въпроса с привличането на успешните министри от служебното правителство в новия кабинет.

Тези хора се доказаха като бойци, предприеха конкретни действия срещу Борисов, ДПС и корупционните им мрежи и заслужиха огромно обществено доверие. Оставянето на успешните служебни министри, особено такива, които самите ИТН са канили, очевидно няма как да бъде представено за някакво излъчване на наши представители.

Иванов отрече ДБ да е искала „парчета от баницата“. „Който твърди това лъже според собствените си примитивни представи за разпределяне на дялови участия във властта и партийни проекти. Предложихме конкретна формула за подкрепа за решаването на стратегическа национална задача. И тя беше панически отблъсната“, добавя Иванов.

Според него това е било  доказателство, че темата за ДПС е най-малкото неудобна за ръководството на ИТН.

„Вместо политически отговор по същество, последва изключително грозна персонална атака точно срещу хората, които в последните месеци направиха много срещу модела Борисов-Пеевски-Доган. Те заслужават подкрепа да продължат, а бяха облени в потоци кал в пълен синхрон с ГЕРБ, ДПС и техните медии. Тези неща никога не са случайни. А когато се видя, че ние няма да “клекнем”, днес последва атака и срещу мен с Борисовите опорки как искаме порции.

Отказът за формиране на ясна парламентарна конфигурация под димката за “правителството на малцинството” с 65 гласа не може да скрие за дълго на милостта на чии гласове ще се крепи готвеното управление.

По думите му атаките срещу автентичните борци с корупционното статукво не могат да камуфлират кадровото безсилие и пробутването на сламени човеци. „Спекулациите с вината за отиване на следващи избори няма да прикрият от избирателя бягството от отговорност, неспособността за елементарен политически диалог, отказа от търсене на подкрепа и нежеланието за реална конфронтация с ДПС и техните корупционни мрежи. Протестът няма да бъде заметен под килима като нежелан спомен за присвоена политическа биография. С всичко това това ИТН ще предаде хората, които реално свалиха Борисов и гласуваха за промяна“, допълва депутатът.

Той завърша с уточнението, че е бил атакуван лично и ако изобщо бъде потърсена тяхната подкрепа, партиите от коалицията и парламентарната група ще оценят предложения състав на Министерски съвет, програмните заявки и очертаващото се парламентарно мнозинство и колективно ще вземат решение.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новин

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук