украинските сили

И без пробив на южния фронт Украйна е в по-добри позиции, отколкото преди контраофанзивата. Какво ще бъде решаващо оттук нататък?

Боевете за Авдеевка в източната част на Украйна са толкова интензивни, колкото са били вероятно само за Бахмут. Данните за сраженията обаче не подлежат на независима проверка – в някои дни Украйна съобщава за между 800 и 1000 убити руснаци, но премълчава собствените си загуби.

Все пак огромното количество военна техника, унищожена от украинските защитници, дава представа за интензивността на руските атаки – независими наблюдатели оценяват за тази цел наличните видеоматериали. Швейцарският отбранителен експерт Маркус Койп пише в платформата Х следното:

„Изглежда, че Русия дава всичко и се опитва да напредне“ – преди валежите да превърнат източните сектори на фронта в блата.

Украйна използва тази възможност, за да постави на сериозно изпитание ресурсите на руснаците, казва в тази връзка експертът по сигурността Кристиан Мьолинг от Германското дружество за външна политика.

„Руските командири водят офанзивата си при Авдеевка в съветски стил – без оглед на това какво жертват като войски и материали. Цели колони от руски танкове и бронетранспортьори бяха разрушени от украинския артилерийски обстрел и в минните полета“, допълва експертът за Украйна и Русия Нико Ланге.

Според него в Украйна в момента започва нова фаза на войната.

Каква е тактиката на Москва?

Поне за момента тази нова фаза изглежда за Украйна по-положително, отколкото смятат мнозина на Запад.

„Чрез елиминирането на радари, на противовъздушна отбрана и на руски кораби в западния край на Крим Украйна не само разшири оперативните си възможности, но и направи така, че от Одеса отново да тръгнат кораби със зърно“, казва Ланге.

Така на изолираната от Запада Москва не ѝ остава друго, освен да се опитва да печели време, казва пред ДВ изследователката на Източна Европа Сабине Фишер от фондация „Наука и политика“. Според нея руското политическо ръководство продължава да вярва, че ще съумее да изтощи Украйна във военен план и силно да отслаби международната подкрепа за Киев.

През тази година доставките на оръжие за украинската армия определено доведоха до успехи – макар и очакваният от мнозина пробив през минираните от Русия линии в южната част на фронта така и да не се случи, казва експертът Кристиан Мьолинг.

„Никога не съм изхождал от това, че Украйна ще постигне максималната си цел. А тази цел е именно максималната. Никога не съм смятал също така, че войната ще приключи тази година“, посочва още Мьолинг.

Експертите са на мнение, че Украйна използва разумно ресурсите си от военно оборудване и муниции. Освен това украинските войници проявяват на фронта повече гъвкавост от руските, а като цяло Украйна се е научила как да се възползва успешно от своя отстъпващ по количество военен арсенал.

Докато Москва изпраща войници на сигурна смърт в Авдеевка, украинската армия направи пауза в контраофанзивата си на южния фронт при Роботине, посочва експертът Нико Ланге. „В тази част на фронта Украйна предприема оперативна пауза и прегрупира своите части и ресурси, включително с оглед на бюджетната блокада за нови помощи от страна на САЩ“, добавя Ланге.

Тъй като зимата наближава, Киев смята, че – както и преди година – Русия ще засили атаките си срещу енергийната инфраструктура, за да остави украинците на студено. Но говорителят на украинските ВВС Юрий Игнат смята, че този път сметката ще е в полза на Украйна.

„Най-вече Германия увеличава производството на муниции за оръдията и за системите за противовъздушна отбрана“, казва Игнат в интервю за ДВ.

Германските танкове „Гепард“ са особено ефективни при руски нападения с дронове. Мунициите за тях дълго време не достигаха, но германският оръжеен концерн „Райнметал“ съобщи, че от август произвежда муниции специално за Украйна.

Формулата: укрепване на Украйна, отслабване на Русия

Наблюдателите не се съмняват, че и тази втора военна зима ще бъде тежка за хората в Украйна. Но има и надежда: украинските пилоти например напредват в обучението за управление на западните изтребители F-16, а очакванията са, че още през пролетта украинските ВВС ще разполагат с първите си F-16. „Това ще означава сериозна промяна“, убеден е говорителят на украинските ВВС Юрий Игнат.

„Същността на руската война срещу Украйна не се е променила“, посочва на свой ред Сабине Фишер от фондация „Наука и политика“. „За да се стигне до перспективни преговори, Украйна трябва да бъде значително подсилена във военен план, а Русия – значително отслабена“, заключава експертката.

*Текстът е публикуван в „Дойче Веле“. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук