Бившият депутат от Реформаторския блок Гроздан Караджов също стана обвиняем. Това се разбра пред столичното следствие, след като бившият външен министър Даниел Митов си тръгна също с обвинение за безстопанственост, журналистите видяха, че и Караджов влиза в следствието отново с адвокат Ина Лулчева.
Впоследствие от държавното обвинение съобщиха, че обвинението срещу Караджов е за присвояване и е по разследване за източването на „Теленор“.
На излизане Караджов заяви само:
Извикаха ме за някакви търговски отношения отпреди примерно шест години. Не съм го прочел още.
Прокуратурата разследва и договори между части фирми
Той отказа да отговори на въпросите на журналистите и обеща по-късно да даде изявление. Адвокатът му само потвърди, че той има обвинение.
Разследването е за договори, които били преподписани през 2013-та, по време на преговорите за продажбата на мобилния оператор „Космо България Мобайл“, известен повече с търговската марка „Глобул“ (собственост на гръцката OTE) на норвежката комапния „Теленор“.
От съобщението на прокуратурата се разбира, че Караджов е обвинен за три договора, сключени през 2011-та и 2012-та на стойност 5,5 млн. лева. По тези договори е нямало изпълнение.
Караджов е обвинен, че умишлено е улеснил главния изпълнителен директор на „Космо България Мобайл“ ЕАД да присвои сумата. Той е обвинен за длъжностно присвояване, при условията на продължавано престъпление, в съучастие с главния изпълнителен директор на „Космо България Мобайл“, като Караджов действа като помагач.
Сигналът на компанията до прокуратурата съдържа и доклад от вътрешния одит, който е установил 21 компании, издали фактури към „Глобул“ за предполагаеми фиктивно извършени доставки на стоки и услуги на обща стойност 48 млн. лева. В сигнала са посочени и лицата, свързани с тях, за които са установени съмнителни сделки. Докладът от одита съдържа описание на множество договори за консултантски и маркетингови услуги, договори за доставяне на софтуер и лицензии за него, договори за използване на интернет честоти, сключени преди „Теленор“ да придобие „Глобул“.
„Установено е при вътрешния одит, че описаните в договорите доставки не са били заявени за необходими от съответните технически отдели, не са били доставени, инсталирани и поддържани и изброените доставчици според тях не са имали капацитет да доставят активите“, съобщават още от прокуратурата.