Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за задълженията и договорите, с които се въвежда 10-годишна абсолютна погасителна давност по отношение на частните задължения на физическите лица. Поправките в закона ще сложат край на т.нар. вечен длъжник.
Автори на предложението са депутати от „Обединени патриоти“, чийто мотив е фактът, че България е останала единствената държава в Европейския съюз, в която все още съществува т.нар. дългово робство.
Няма да се налага децата да плащат дълговете на родителите си
С новите текстове се дава възможност човек да се освободи от своите изискуеми задължения след изтичане на определен период от време, за да се премахне фигурата на вечния длъжник у нас.
„Често дългът се прехвърля върху децата, с което тази дългова верига няма край“, мотивира предложението от парламентарната трибуна депутатът Искрен Веселинов.
С въвеждането на 10-годишната абсолютна погасителна давност няма да се промени действащият режим за 3 и 5-годишна давност и длъжниците ще могат да се възползват от нея.
Защитени са в достатъчна степен и интересите на кредиторите предвид дългия срок, в който могат да съберат вземанията си, смятат вносителите.
В българското законодателство липсва уредба, която да дава възможност на физическо лице, изпаднало в невъзможност да заплаща своите изискуеми задължения, да започне процедура по обявяване на фалит или да се освободи от задълженията си след изтичане на определен период от време.