Илия Налбантов
Илия Налбантов/Снимка: БГНЕС

Военната помощ е нещо, което досега трябваше да осъществи българската държава в пълен размер, а не само да продаваме, т.е. да предостави държавата помощ на Украйна в максимално възможните обеми и количества, за да може украинската армия да си върши добре работата на военното поле. Това заяви в интервю за БГНЕС военният експерт Илия Налбантов.

„Ние като държава изпълнихме някакви ангажименти по решение на Народното събрание, но това не беше достатъчно. Сега трябва да се даде всичко онова, което имаме, за да може при настъпателните действия на украинската армия тя да бъде осигурена с достатъчно количества боеприпаси, и да може да свърши тази война по бързо. Ясно е, че войната ще свърши тогава, когато Украйна победи на бойното поле, т.е. когато изтласка руските войски от законните ѝ граници от 1991 г., тогава вече може да седне на масата на преговорите. Дотогава никакви преговори не могат да бъдат осъществени с Русия“, каза експертът.

„Относно останалата техника, която имаме, и към която Украйна проявява все още интерес – задължително трябва да я предоставим. Всички останали условия, които ги поставят едни или други интересчии, са несъстоятелни“, каза военният експерт и посочи, че „техниката от съветски модели, която притежаваме, ще става само и единствено за музейни експонати след войната в Украйна“.

Според него трябва да мислим всеобхватно – тотално превъоръжаване с модерни оръжия, платформи и системи на Българската армия и на Въоръжените сили като цяло. Попитан какво ще стане ако си дадем танковете, той подчерта, че това е последната война, в която те могат да участват, защото това е стара техника.

Военният експерт е категоричен, че независимо коя политическа сила ще управлява държавата, това трябва да бъде дългосрочна стратегическа цел, защото ако България не извърши тези действия, тя ще бъде обект на въздействие от страна на Русия, а слаба държава със слаба армия, винаги ще бъде обект на въздействие от враговете на нашата родина.

Налбантов изрази мнение и по повод това, че има парламентарно представени политически партии, които не подкрепят предоставянето на военна помощ на Украйна, както и президентът Румен Радев, който нарича войната „конфликт“.

„Войната е най екстремната форма на конфликт. Дали ще смекчи президентът Радев тази формулировка, това е негов избор. По-важното е, че това поведение на български политици, които застават на страната на агресора – защото Русия е агресор, означава, че или са зависими от агресора, или имат някаква ментална зависимост и съпричастност към модела на управление, който се упражнява в Русия, т.е. тоталитарен модел на управление, и те се стремят да постигнат такъв тип модел на управление“, смята той и добави, че Путин е техният символ като модел на управление.

Военният експерт отбеляза, че ако се докаже, че Радев има преки зависимости от Москва и изпълнява дневния ред на Москва, това трябва да го прецени Народното събрание и да се вземе курс или политика за отстраняването на тази президентска двойка, защото България не може да продължава и да подкрепя тоталитарни режими в своето демократично бъдеще.

„Ако България го направи и седи на два стола, оттук нататък това ще бъде пагубно и за българската икономика, и за българския народ, винаги към нас ще се отнасят с подозрение както бизнесът, така и политическите дейци, с които имаме икономически отношения специално в Европейския съюз“, уточни той.

Налбантов коментира и решението на евроатлантическото мнозинство в парламента България да продаде на Украйна ядрените реактори от АЕЦ „Белене“.

„Тези реактори трябва да ги подарим на Украйна, а не да ги продаваме, защото те също са технологична скрап, зад която стоят дълбоки корупционни схеми“, заяви той, като допълни, че ако бъдат продадени, парите няма да влязат в системата за превъоръжаване на Българската армия, а ще влязат пак в енергийното лоби.

Военният експерт обяви, че след Срещата на Върха на НАТО се извършва огромна трансформация в политическата култура в европейски мащаб.

„Тази среща показа нещо много важно, че в Европа и в Алианса се извършва дълбока политически трансформация, защото Алиансът трябва да се подготви да осъществи сигурността – Финландия, Балтийските държави, Украйна с нейната граница с Беларус и с Русия, това са хиляди километри граница на НАТО с един потенциален агресор, какъвто е Русия и режимът на Путин, ако той не бъде свален или заменен, или Русия не смени своя курс на поведение в бъдеще време, това е огромното предизвикателство“, каза още той.

Налбантов подчерта, че срещата реши тази стратегическа задача, очерта насоките и предизвикателствата, които стоят пред всички страни-членки на Алианса, включително и България, защото всяка държава е равностоен партньор и член на НАТО.

Налбантов заяви, че Алиансът трябва да се подготви за отразяване, за превантивно противодействие и за отбрана на хиляди километри граница с потенциален агресор

„Ето това е голямото предизвикателство пред тази среща на НАТО, и пред всяка една страна членка, и всички онези смешни плачове за старото съветско оръжие, което ни трябва, и боеприпаси, които ни трябват, звучат несъстоятелно, те наливат вода в мелницата на корупционерите“, заключи той.

Източник: БГНЕС

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук