Николай Денков

След спекулативните и безпредметни протести на зърнарите, последваха протестите на миньорите и енергетиците. Това, което прилича най-силно от тях обаче, се оказа пълната липса на съдействие от страна на уж подкрепящите правителството партии за премиера Денков. Той беше оставен да се справя със ситуацията сам, въпреки, че вина за казуса с въглищните централи имат основно правителствата на Бойко Борисов, които подписаха европейските директиви, които неглижираха проблема с години, и които не предприеха нищо за разрешаването му до последния момент.

ГЕРБ и ДПС, другите две евроатлантически партии в настоящия парламент, не подкрепиха премиера и действията му, които бяха в съответствие с европейските изисквания и в полза на българските работници, заети във въгледобивната индустрия, а просто стояха и гледаха отстрани как ще се развие ситуацията. Само от време навреме в медийното пространство се появяваха Бойко Борисов или Делян Пеевски, които „мъдро“ даваха по някой съвет на Денков как да действа.

Но последните събития не са единствените, в които тази „неподкрепа“ личи явно. ГЕРБ, в синхрон с ДПС, се отрекоха от законопроекта за реформа в службите за сигурност, след като първоначално подкрепиха идеята. От ДПС настояха, че сега е война и не е време за структурни реформи, а ГЕРБ ги последваха и също се обявиха против идеята. Заради това ген. Атанас Атанасов напусна поста си на председател на комисията за контрол на службите.

Същото се случи и с предложенията на ПП–ДБ за конституционни реформи. Вчера ВСС се обяви против някой от тях. Тук няма как да не споменем здравите връзки, които имат във ВСС Пеевски и Борисов. Те бяха доказани със скоростното и показано изгонване на изведнъж станалия неудобен за тях бивш главен прокурор Иван Гешев, който преди това Съветът безусловно подкрепяше.

ГЕРБ обявиха също, че няма да подкрепят идеята за промяна на националния празник  от 3 март на 24 май. Припомняме, че именно ГЕРБ-СДС са сред вносителите на проекта за промени в Конституцията, които бяха внесени на 28 юли, заедно с ПП-ДБ и ДПС, като за него се подписаха 166 депутати.

И още: ГЕРБ-СДС застанаха на една позиция с БСП и се обявиха против предложението на финансовия министър Асен Василев за връщане на ДДС от 20% за ресторантьорите под предлог, че бизнесът трябва да се съвземе. Причината, заради която данъкът беше намален – пандемията от Ковид – 19, вече не е на дневен ред. Напротив, хотелите и ресторантите имат рекордни печалби за последните две години.

Започваме да се питаме дали редовното правителство има истинска парламентарна подкрепа или ГЕРБ-СДС и ДПС умишлено го оставят да се пържи в различни проблеми, някои от които, инспирирани от самите тях. Смисълът на това двусмислено поведение най-вероятно цели да компрометира правителството, то да изглежда слабо и неубедително с оглед на предстоящите местни избори, а и на евентуални следващи парламентарни избори, на които двете партии биха могли да елиминират ПП–ДБ.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук