Инж.Теодор Петков

Защо ли никой не се изненадва, когато на „Форум ГРАДЪТ 2017“ кметът на „Витоша” в столицата инж. Теодор Петков заявява, че неговият район трябва да се застроява с къщи, с много зелени пространства около тях. И това е искреното желание на хората, с които се среща непрекъснато. Не само на тези, които живеят в кварталите на това живописно място в София, но и на другите, които искат да имат свой дом в полите на Витоша.

И интересът е обясним. Към средата на миналата година главният архитект на „Витоша” е издал 34% от всички издадени разрешения за строителство в София. Защото зеленият район е най-бързо разрастващия се район на столицата, четвърти е по големина и е най-разнообразен сред останалите. Разположен е в подножието на планината и обхваща не само кварталите Симеоново, Драгалевци, Бояна, Малинова долина, Княжево, но и типичните жилищни квартали като „Павлово” и „Бъкстон” с „Манастирски ливади”, както и селата Владая и Мърчаево. В него живеят повече от 70 000 души.

Инж. Теодор Петков е млад човек, от 2009 г. заместник-кмет с ресор „Строителство”, а от 2015 г. – кмет и голяма част от времето му минава в обикаляне на кварталите, в срещи с хора, в трескава работа около проблемите, които никнат като гъби.

Всеки иска да живее в зеления район на София, но тук също има нерешени въпроси, които изкарват периодично хората на протести. Трудни остават въпросите с инфраструктурата, с неотчуждените улици, с бързото разрастване на района, с част от инвеститорите ,които искат да строят много и да печелят много.

Но кметът е упорит и не позволява строителство извън закона, независимо, че за непредубедените сградите са заръфали планината и отиват все по-нагоре и по-нагоре. „Границите на Природен парк „Витоша”, които са определени с Общия устройствен план и територията на парка не са променяни – никой не си е позволявал и няма да си позволи строителство там”, категоричен е кметът. Но с експанзията, която виждаме все повече частни имоти, които преди са били трудно достъпни, в момента нямат такива проблеми и се застрояват. А част от тях опират до тези очертания и граничат с парка, допълва той. Примерно, пътеката между Бояна, Драгалевци и Симеоново е реалната граница с природния парк. Парцелите от долната й страна позволяват застрояване и това се прави, признава инж. Теодор Петков. Разбира се, в годините назад тези места не са били атрактивни, били са със сложни пътища, без водопровод, но сега не е така. „На скептиците ще кажа – откакто аз съм кмет на района не съм допускал незаконно строителство и да се изсичат дървета”, категоричен е той. Няма такъв случай, повтори кметът.

Стандартите за различните зони са различни, а има и строителство, което не е в правомощията на главния архитект на района. Той дава разрешения за градеж на сгради до 15 метра, а всичко над тази височина е в компетенциите на главния архитект на София, обяснява инж. Теодор Петков. И не се прави на многоръкия бог Шива, а работи в тясно сътрудничество с кмета на София и с общинския съвет.

Тази година започва реконструкцията на трамвайното трасе от „Руски паметник” до колелото на Княжево, с обновяване на спирките, на тротоарите към тях. Което ще даде възможност за по-бързо придвижване на хората до центъра и обратно. Тези трасета ще бъдат безшумни, с по-нови мотриси и трамваи, които ще развиват по-висока скорост от сегашната, пояснява инж. Теодор Петков. А в края на района, срещу Бизнес парка в Малинова долина – най-бързо развиващата се част на София, усилено се строят бизнес и офис сгради, жилищни комплекси. Така че трасето на метрото, което сега свършва на Бизнес парка, е прието на общински експертен съвет, че трябва да продължи развитието си, стигайки до магазините „Икеа” и Саут Ринг мол.

Въпреки красивите гледки от различни места на района и обновяването на жилищния фонд най-масовият проблем на хората тук е състоянието на инфраструктурата – пътищата и тротоарите, признава кметът. Поне два пъти в годината правя среща със съгражданите си от всички квартали, каня на тях и представителите на ЧЕЗ и на „Софийска вода”, защото много въпроси има и към тях, и там хората говорят открито и искат честни отговори, споделя той. Аз самият искам проблемите да се решат бързо, но възможностите ни са ограничени – от общината решават как да се разпределят средствата за аварийни и текущи ремонти по наши предложения. Все пак, нещата се движат напред. Тази година средствата за текущ ремонт по райони и квартали ще се определят на базата на големината на района и броя на жителите, което е добре, защото досега се разпределяха по равно, и бяхме ощетени, напомни кметът Петков. А да не забравяме, че тук инфраструктурата се износва много по-бързо, защото температурите падат по-ниско, отколкото в другите райони, зимата е по-дълга, улиците са по-стръмни, добави той. Не е без значение и това, че нашите жители плащат не малко данъци и такси за имотите, които притежават.

Голямата гордост на кмета на „Витоша” е заричането му, че до края на годината няма да има несанирано училище в района и този показател ще ги изведе на челна позиция в София, а зелените площи се поддържат много добре, създават се и нови. Децата влизат в приветливи класни стаи, подредени училищни дворове , с поддържани фасади и цветя в градините. Откриват се две нови детски градини, започва строителството на още две. Децата – на първо място!

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук